WordPress Sitelerinizi Hızlandıran Teknikler

Blog yazaları büyük çoğunlukla altyapı olarak bildiğiniz gibi ’i tercih ediyorlar. Web sitenizin yüklenme süresi hayati bir önem taşımaktadır. Bu makalede, size web sitenizin hızlı yüklenmesi için, basit ama sitenizi hızlandıracak bir kaç teknikten bahsedeceğim. Bu makalede, özellikle bloglar veya Wordpess sitenizi hızlandırmanın yolları üstünde duruluyor, aynı zamanda bu teknikleri altyapısında olmayan siteleriniz üzerinde de uygulayabilirsiniz.

Neden Sitelerimizi Hızlandırmalıyız ?

Google çalışanlarından Matt Cut, sitelerinizin değerlenmesi ve kalitesinin artması için, sayfanın olabildiğince hızlı açılmasının gerekli olduğunu ifade ediyor. Çünkü arama motorları yavaş açılan ve kullanıcıları bekleten web sayfalarını sevmiyor. Hızlı açılan sayfalar, kullanıcı deneyimi için birer artı puandır. Zaten yüksek trafikli sitenizde, yavaş açılan sayfaları siz ve kullanıcılar da istemeyecektir.

Eğer aramalarda yukarı çıkmak istiyor ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaşatmak istiyorsanız sayfalarınızı olabildiğince hızlandırmanız gerekiyor.

 

Yüksek Dönüşüm Oranı

WordPress altyapılarına sahip web siteleri, yüksek trafikten sonra bir takım sorunlar yaşamaktadır. Açılış süreleri yükselir ve sunucu işlemcisi zorlanmaya başlar. Ülkemizde ki bir çok web geliştiricisi ve WordPress kullanan kurumlar,kişiler bu sorunu yaşamaktadır.

Aslında bunun nedeni çoğunluklu kullandığınız tema,eklenti ve optimize edilmemiş sunucu ile alakalıdır. Özellikle sunucu seçimiden son derece titiz davranmalısınız. Eğer sadece WordPress kullanacak iseniz, wordpress kullanıcılarına özel olarak hizmet veren kurumlar bulunuyor. Bunları inceleyip tercih edebilirsiniz.

Hiç kimse yavaş bir web sitesini sevmez. Basit bir çalışma ile, kullanıcılarınızı kendinize çekebilir ve onları abone edebilirsiniz. Bu size büyük bir dönüşüm oranı sağlar. Bu çalışmalar sayesinde Facebook ve Twitter platformlarının yanı sıra, feed veya e-posta aboneliği servislerinizde yüksek bir trafik eğilimini göreceksiniz. Basit bir deyişle, yüksek hızlı sayfalar size yüksek dönüşüm oranları sağlar.

 

Yüksek Trafik ve Getirdiği Büyük Sorunlar

Yüksek trafik web sayfanızın popülerliğini arttır, belki gelirlerinizi arttırır fakat yanında daha büyük sorunlar getirir.
KISSMetrics Analytics‘in yaptığı araştırmalara göre, web sayfanız 4 saniyenin altında yüklenmiyorsa, o trafiğin %25′ini kaybetmişsiniz demektir.

Siteniz eğer 10 saniyenin altında da yüklenmez ise, trafiğinizin %33.33′ünü belli bir süre sonra kaybedeceğiniz gibi bir durum söz konusu.

 

Başarılı bir Kullancı Deneyimi

Bu gerçekten dikkate alınması gereken çok önemli bir konudur. Kullanıcı deneyimi herhangi bir blog yazarı için büyük önem taşımaktadır. Kullandıcı deneyimini geliştirmenin en basit yolu ise, web sitenizi hızlandırmaktadır. Sayfaların hızlı yüklenmesi kullanıcının gözünde pozitif bir etki yaratmaktadır. Kullanıcıların yavaş yüklenen bir web sitesi yerine, sizin hızlı yüklenen web sitenizde kalma olasılığı daha yüksektir. Böylece sitenizi hızlandırarak, büyük ölçüde uzun ömürlü organik bir ziyaretçi kitlesi kazanırsınız.

 

Hızımı Kontrol Edelim ve Başlayalım

Web sitemizde neler yapmamız gerektiğini söyleyen, ne tür yanlışlar yaptığımıza dair, sonuçları bize raporlayıp bildiren araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar bizim yerimize, herşeyi test eder ve bize bildirir. Bu servisleri WordPress kullanmayan sitelerde de kullanabiliriz.

Google’ın resmi hız test aracı Google Page Speed adında bir aracı bulunmaktadır. Bu size geçerli olan sayfa hızınıza göre bir puan verir ve ayrıca hızınızı optimize etmeniz için size gereken bazı ipuçlarını verir.Aynı şekilde Yahoo tarafından geliştirilen Yslow olarak adlandırılan alternatif bir uygulamada mevcuttur.

Kendi adıma konuşacak olursam, ben size GTMetrix adlı uygulamayı önermek istiyorum. GTMetrix, Google Page Speed ve Yslow uygulamalarından gelen sonuçları birleştirir. Bu sizin mevcut hız puanınızı ve ipuçlarınızı gösterir ve aynı zamanda optimize için ne görekiyorsa ayrıntılı olarak tavsiye verir.

Web sitem 1.23sn dolaylarında açılıyor. Son derece güzel bir hız olmasına rağmen 83 puan ile testi geçiyor. Bunun sebebini ise bu servis bize açıklıyor.
Örneğin 8-9 tane dışarıdan yüklenene javascript dosyalarının birleştirilmesi gerektiği, anasayfadaki imajların cache uygulanması, css ve js dosyalarının sıkıştırılması gerektiği gibi … önemli ipuçlarını bizlerle paylaşıyor.

 

1-) Tema Seçiminin Önemi

Çoğunlukla wordpress kullanıcıları bu konuda hata yapıyorlar. Bu sebeple WordPress’in yavaş olduğu konusunda bir fikir ortaya atılıyor. Öncelikle satın almış olduğunuz premium temayı kesinlikle olduğu haliyle kullanmayın. Temanızı bir wordpress uzmanına götürün ve optimize etmesini isteyin. Çünkü temada çağırılan logo’dan, textlere kadar herşey fonksiyonlar üzerinden çağırılıyor. En önemsiz link bile, tema yönetim panelinden belirleniyor yok yer bizlere sorgu oluşturuyor.

Tema seçerken, minimal ve az imaj kullanan arayüzleri tercih etmeye çalışın. Daha az imaj, daha hızlı sayfa demektir. Ayrıca temanın ön sayfası mümkün olduğunca küçük boyutta olmalıdır. Eğer yüksek ziyaretçi sayınız varsa, fullscreen slider uygulamalarından, cafcaflı görsel uygulamalardan uzak durun. Ayrıca CSS ve JS dosyalarını sıkıştırmayı unutmayın.

 

2-) Kendi Temanızı Tasarlayın

Eğer yapabiliyosanız, kendi temanızı tasarlamanızı öneririm. Çünkü herşey elinizin altında olacak ve istediğin an müdahele edebileceksiniz. Fakat satın aldığınız premium temalarda bu durum çok zor. Örnek olarak themeforest’ten almış olduğunuz ultra gelişmiş bir wordpress temasının kaynak kodlarına girerek değiştirmeniz oldukça vakit kaybettiren ve uğraş siteyen bir iş. Çünkü karmakarışık bir yapıya sahipler.

Kendi arayüzünüzü ve sisteminizi kodlamanız sizin açınızdan daha avantajlıdır. Hem temalara para harcamaktan da kurtulmuş olursunuz.

 

3- İmajlarınızı Sıkıştırın ve Küçültün

Güzel bir görüntü oluşturmak amacıyla kesinlikle büyük ve kaliteli imajlar kullanmayın. Yükleyeceğiniz resimleri olabildiğince küçültmeye çalışın. Eğer bir imajı farklı sayfalarda, farklı boyutlarda kullanacak iseniz, imajları css ile ufaltmayın. Çünkü yine o imaj büyük boyutta çağırılacaktır tarayıcı tarafından. timthumb gibi bir script kullanın ve imajlarınızı resize edin.

WP Smush.it adlı eklentiyi kesinlikle ve kesinlikle kullanarak tüm imajlarınızı sıkıştırın.

 

4- Lazy Loading

Lazy Loading görüntü efektini biliyorsunuz. Bu eklenti sayesinde sadece kullanıcılar, sadece görüntüleyeceği imajları görüntüler. Bu hem sayfa hızını arttırır, hem bandwith kapasitenizden tasarruf sağlar.

Örneğin tek bir sayfa içinde, 80 adet imaj olduğunu varsayalım. Fakat kullanıcımız sayfayı 2-3 saniyeliğine aşağı indirdi, içeriği beğenmedi ve terketti. Eğer Lazy Loading yaparsak, bu 80 imaj yerine kullanıcının tarayıcısında gözüyle gördüğü imajlar yüklenecektir. Aşağıda bulunan diğer imajlar yüklenmeyecektir. Eğer sayfada aşağı inerse imajlar yüklenecektir.

Aynı zamanda güzel bir görüntü oluşturmaktadır.

 

5- CSS Sprites Kullanın

CSS Sprites kullanarak veri trafiğinizi düşürebilirsiniz.  Neden Css-Sprites kullanmanız gerektiğini bu sayfadan güzel bir biçimde öğrenebilirsiniz.

 

6- CSS,JS ve Html Sıkıştırma

Eğer  bu dosyalar sitenizde büyük miktarda yer kullanıyorsa, sıkıştırarak ciddi hız artışları yaşayabilirisiniz.  Bu dosyalarda fazladan boşluk ve satır sonları, gereksiz yorum satırları kaldırılır ve boyut düşürülmeye çalışılır. Online araçlarla yapabilirsiniz. İsterseniz wordpress cache eklentileri ilede bu işlemi yapabilirsiniz.

 

7- CDN Servislerini Kullanın

CDN servislerine değinmeye gerek duymuyorum. Bu sayfadan cdn ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

8- Cache Eklentileri

Cache eklentileri ile yukarıda anlatmış olduğum, bir çok özelliği otomatik olarak aktif hale getirebilirsiniz. WordPress için yapılmış olan bu eklentiler, içeriklerinizi farklı yöntemlerle  önbellekleme yaparak, sitenize hız sağlar. W3 Total Cache, Hyper Cache, WP Super Cache adlı eklentiler en çok kullanılan WordPress Cache eklentileridir.

 

9- Diğer Detaylar

Yukarıda ki işlemleri uyguladıktan sonra bir kaç ipucu vermek istiyorum.

Kesinlikle yazılarınızda farklı farklı sitelerden kopyaladığınız imajları kullanmayın. Onun dışında Facebook like-box gibi eklentileri kullanmakta kaçının. Başka sunucudan veri alacağı için sitenizi yavaşlatır. Özellikle facebook eklentileri bu konuda oldukça başarısız. Olabildiğince dışarıdan veri çağırmayı kesmeye çalışın.

CDN servislerini kullanmaya bakın. jquery pluginlerini cdn servislerinden çağırın. Eğer siteniz beklediğinizden aşırı yavaş çalışıyorsa,  javascript dosyalarını footer’dan çağırmayı deneyin.

Sitenizi barındırdığınız sunucu, ziyaretçi kitlenizin ülkesinde olmalıdır. Türkçe siteleri için, yurtiçi lokasyoları tercih etmelisiniz. Yurtdışı lokasyonlardan uzak durun.

WordPress veritabanını optimize etmeyi unutmayın. Özellikle yazı eklerken, otomatik kayıt edilen şablonlar büyük yer kaplar. Yazı versiyonlama özelliğini wordpress kurulumu yapar yapmaz kapatın. WP-DBManager, WP-DB-Backup gibi eklentileri sıklıkla çalıştırmayı da unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir