WordPress için “Search and Replace” eklentisi

Biliyorsunuz ki bütün yazıları ve yorumları bir veritabanında tutuyor. Eğer birkaç yazı ve yorum içerisindeki bir ifadeyi değiştirmek istersek, bu değişikliği ’e giriş yaparak kontrol panelimizden kolayca yapabiliriz. Fakat aynı değişikliği yüzlerce veya binlerce yazı ve yorum içerisinde yapmak istersek veritabanına erişip bir  REPLACEkomutu yazmamız gerekir. Oysaki şimdi tanıtacağım Search and Replace eklentisi bizi SQL komutlarıyla ve veritabanı ile uğraşmaktan kurtarıyor.

Neden değişiklik yapma gereği duyulur?

Yazılan bir yazı veya yorum içerisinde değişiklik yapmanın birden fazla nedeni olabilir.

1. Meselâ, önceleri SiteBilgi‘ye link verirken “www.sitebilgi.net” adresini kullanmışsınız. Fakat şimdi yeni adres “www.sitebilgi.com” olmuş. Böyle bir değişiklik için “Search and Replace” eklentisi kullanılabilir.

2. Diyelim ki belli bir ifadeyi vurgulamak için eskiden HTML etiketlerinden <b> etiketini kullanmışsınız fakat şimdi bunları <strong> etiketi ile değiştirmek istiyorsunuz. Böyle bir değişiklik için “Search and Replace” eklentisi kullanılabilir.

3. Örneğin, eskiden yazı içerisinde kullandığınız bütün resimleri “resimlerim” isimli bir klasörde tuttuğunuzu varsayalım. Böyle olunca da bir resmin kaynağını belirtmek için “www.eburhan.com/resimlerim/ornek.gif” şeklinde bir adres kullandınız. şimdi ise bu klasörün ismini “resim” olarak değiştirdiniz. işte bütün resim kaynaklarını güncellemek için “Search and Replace” kullanılabilir.

Eklentiyi indirme ve kullanma

Search and Replace eklentisinin orijinal web sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bu eklentinin WordPress 1.5 ve üzeri sürümlerde çalıştığı belirtilmiş. Eğer bu eklentinin Türkçe halini kullanmak isterseniz eklentiyi benim web sitemdem indirebilirsiniz.

Zip’lenmiş olan eklentiyi indirdikten sonra içindeki “searchandreplace.php” dosyasını “wp-content” altında bulunan “plugins” klasörüne kopyalayın. Daha sonra WordPress’e giriş yapın ve “Eklentiler” menüsünden etkinleştirme işlemini uygulayın.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra “Yönet” menüsünün altında “Search and Replace” isimli bir menü eklendiğini göreceksiniz. Eklentinin bütün ayarları bu bölümde yapıyorsunuz. Öncelikle değişikliğinin nerelerde yapılacağını işaretliyorsunuz, sonraysa değiştirilecek eski ve yeni ifadeleri girerek “şimdi Değiştir” düğmesine tıklıyorsunuz. Hepsi bu .

Sonuç

Search and Replace eklentisi benim işime gerçekten yarıyor. Veritabanına ulaşıp da SQL komutu yazmak yerine bu eklentiyi kullanmak çok daha pratik. Özellikle yazılarda kullandığım fakat daha sonradan kırılmış linkleri (broken links) düzeltmek amacıyla bu eklentiyi kullanıyorum. Ayrıca eklentiyi yalnızca işim olduğu zaman etkinleştiriyorum. Böylece işim olmadığı zamanlarda boş yere yüklenmesine gerek kalmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir