WordPress de çıktı sayfası nasıl alınır

ile kurduğunuz blog sitenizde özellikle uzun yazılar yazıyorsanız, mutlaka okuyucularınıza bir  alma opsiyonu sunmalısınız. WordPress ile bir baskı opsiyonu varsayılan olarak gelmiyor. Fakat kullanacağınız basit bir eklenti sayesinde okuyucularınıza kullanışlı bir baskı alma opsiyonu sunmuş olacaksınız.

Kurulum

Kuracak olduğumuz eklentinin adı WP-Print. isimli eklentiye ihtiyacımız olacağı için http://www.lesterchan.net/wordpress/readme/wp-print.html adresinden ekletiyi indiriyoruz. Veyahut benim Türkçe’ye çevirdiğim halini buradan indirebilirsiniz. Ben Tükçe indirdiğinizi kabul ederek anlatmaya devam edeceğim. Sıkıştırılmış halde indirdiğiniz eklentiyi açın ve print isimli klasörü WordPress’in eklentiler (plugins) klasörüne kopyalayın. Daha sonra WordPress yönetim sayfasına giriş yapıp Eklentiler bölümünden WP-Print eklentisini etkinleştirin.

Ayarlar

WP-Print eklentisinin ayarlarına yönetim sayfanıza giriş yaptıktan sonra Tercihler -> Yazdırmabölümünden erişebilirsiniz. Zaten eklentinin 2 adet ayar bölümü var. “Yazdırma biçimleri” başlığı altında görünüm ile ilgili ayarları yapabiliyorken, “Yazdırma Seçenekleri” başlığı altından da nelerin yazdırılıp nelerein yazdırılmayacağını belirleyebiliyorsunuz. Örneğin yazının baskılı sürümünde, resimlerin olmamasını istiyorsanız karşısındaki seçeneği “Hayır“olarak belirtmeniz yeterlidir.

Kullanım

WP-Print eklentisini kurduk ve sonra ayarlarını da yaptık. şimdi sıra onu kullanmaya geldi. ilk önce yapmanız gereken çok önemli bir adım var. Eklentinin doğru çalışabilmesi için mutlaka Kalıcı Bağlantılar‘ı güncellemelisiniz. Tercihler -> Kalıcı Bağlantılar menülerinden ilgili yere ulaşıp, hiçbir ayar yapmadan Kalıcı Bağlantı Yapısını Güncelle butonuna tıklayarak güncelleme işlemini yapın. Bu, eklentinin doğru çalışabilmesi için son derece önemli.

Ve şimdi eklentiyi sayfamıza yerleştirme zamanı. Yazıların altında Bu Yazıyı Yazdır bağlantısını ekleyeceğiz. Bu bağlantının nerede görüntüleneceğini karar verdikten sonra ilgili sayfayı açın. Yani tema klasöründeki ilgili sayfayı açın. Örneğin ben single.php sayfasına yerleştireceğim için bu sayfayı açtım. Sayfayı da açtıktan sonra istediğiniz yere alttaki kodu yerleştirin.

<?php if(function_exists('wp_print')) { print_link(); } ?>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir