Visual Basic .Net Giriş Nasıl Kullanılır

Visual Basic .Net  Yapı olarak kullanımı gayet kolay kodlarının ise anlaşılabilir bir şekilde ingilizce’ye dayalı olduğunu göreceğiz derslerimizlerde.Visual Basic derslerinde genel olarak yazılı anlatımlar yapıcağım.Video çekmem gereken yerlerde videolar çekeceğim.Anlaşılmayan yerleri videolu yapacağım yani.Şimdi en basit haliyle ufaktan bir giriş yapalım bu dersimiz.de

Şimdi studio programımızı çalıştırıyoruz.Solda Visual Basic seçeneği tıklayıp soldan Windows Application’a basarak yeni projemizi açıyoruz.

Direk olarak formumuz ekranımıza gelicektir.Başlığı form1 olarak.Şimdi giriş olarak form düzenleriyle alakalı konuları işleyip bu yazımızda form’la alakalı sorularamıza yanıtlarımızı bulalım. İlk olarak formumuzn başlığını değiştirelim ;

Formun Başlığını Değiştirmek :

Ekranımızın sağ alt tarafındaki sutunda Properties penceresi bulunmaktadır.Bu pencereden kontrollerin özelliklerini düzenleyebiliyoruz.

Formumuza bir kere tıklıyoruz. Protperties’ten Text Özelliğinin Karşısına istediğimizi yazalım.Formun başlığının değiştini görüceksiniz.

Formun Arka Planın Rengini Değiştirmek :

Properties penceresinden BackColor özelliğinden istediğiniz rengi verebilirsiniz.

Forma Arka Plan Resmi Koymak :

Properties penceresinden BackgroundImage özelliğinin karşısından istediğimiz resmi yüklüyoruz.Ve formumuzun arka planı o resim oluyor.

Diğer özelliklerde ingilizce hepsi bu şekilde diğerlerinide ayarlıyoruz.Dikkat etmemiz gereken bir nokta var. name özelliği . Name karşısına yazdığımız isim formumuzun kod satırlarındaki ismidir.Yani şuanda standart halde kodlar arasında formumuzdan form1 olarak gelir.Name karşısına programınıza ait bir terim koyarsanız mesela bilgi vs vs diye yazarsanız.Sizin için kullanım kolaylığı sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir