Tok tutan yiyecekler

Hem yemek yemek istiyorsunuz hem de kilo almamak istiyorsunuz sizce bu mümkün mü? Aslında mümkün…

Yemek yeme isteğimizin sebebi, duyduğumuz açlık hissidir. Bu açlık hissimizi karşılarsak, fazla yemek yemeyeceğiz ve bu yüzden kilo almayacağız…

Uzmanların bu konuda ki görüşleri şu şekilde “eğer sizi uzun süre le beslenirseniz, açlık hissini fazla hissetmezsiniz. Bundan dolayı az yemek yerken, uzun süre tok kalacaksınız ve bu kilo almayı engelleyecek.”

Peki ne tür yiyecekler bu gruba girmektedir?

Bir yiyeceğin diyet lif içeriği ne kadar yüksekse doyuma etkisi o kadar uzun olmaktadır. Ayrıca hem sağlıklı karbonhidratı, hem de kaliteli hayvansal proteini yüksek olan yiyeceklerin doyurma etkisi uzun, zayıflamaya yardımı da mükemmel olmaktadır. Tavuk, hindi ve et yemeklerinin yanında patates en sağlıklı vitaminden zengin seçim olacaktır. Yoğurt, süt, mercimek ve muz, uzun süre tok tutan seçimlerdir. Yulaf, normal kişide iki kat fazla doyum sağlayan özel lifli yiyecektir. Çok tahıllı ekmekler ve bulgur, doyum hissini uzun tutan farklı karbonhidrat kaynaklarıdır. Yumurta ve balık, kaliteli protein kaynaklarından en iyi tok tutan seçimlerdir.

tok-tutan-besinler-

One thought on “Tok tutan yiyecekler

  1. Ramazan ayında bu yiyecekler iyi olur. Aç kalma süremizi azaltır. Ayrıca kilo vermek içinde oldukça güzel bir yol.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir