Tırnak batması nasıl önlenir

TIRNAK BATMASI NEDİR?

         genellikle ayak parmaklarımızda meydana gelmektedir. Çünkü vücudumuzun bütün yükünü ayaklar taşımaktadır. Uzun saatler boyu ayakta kalmak, ayrıca da uzun zaman oturmak ayakların şişmesine neden olur. Genellikle de bayanlarda görülen bu durumun sebepleri, ayak bakımının doğru yapılmamasıdır ki en önemli neden de dar ayakkabı giymek ve ayağın bu dar ayakkabı içinde uzun süre kalmasıdır. Bir diğer neden ise yanlış tırnak kesimidir. Tırnağın çok kısa ve batık kesilmesi bu durumla sık karşılaşılmasına neden olmaktadır.  Tırnak batması sonrası müdahale yapılarak sorun ortadan kalkmaktadır.

tırnak

         Tırnak batması sonrası müdahalelere maruz kalmamak için, tırnakları düz kesmek, çok kısa kesmemek ve törpülemek gerekir. Ayrıca giyilen ayakkabılara çok dikkat etmek gerekir. Ön kısmı dar ve ayağı sıkan ayakkabılar giyilmemelidir. Spor yaparken de uygun ayakkabıyı giymek çok önemlidir. Ayrıca bu durum çocuklarda sıkça görülen bir durumdur.

         Tırnak batması sonrası müdahale şu şekilde yapılmaktadır: Parmaktaki enfeksiyonun durumu iyi değerlendirilmelidir. Ağır bir enfeksiyon varsa öncelikle bu tedavi edilmeli, cerrahi müdahale ertelenmelidir. Operasyonda amaç tırnağın çekilmesi değil, tırnak yatağının düzeltilmesidir. Steril bir ortam oluşturularak, lokal anestezi yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir