Testosteron Nedir ?

Testosteron androjen grubundan bir steroid hormondur. Memelilerde testosteron birincil olarak, erkeklerde testisler, dişilerde yumurtalıklarda üretilir. Çok az bir oranda da böbreküstü bezlerinden salgılanır. Erkek cinsiyet hormonudur ve bir anabolik steroiddir.

Sağlık, enerji, libido, bağışıklık sistemi ile ve kemik erimesi ile yakından ilgilidir. İnsanlarda yetişkin bir erkeğin kanındaki derişimi yetişkin bir kadındakinin 40-60 katı kadar olabilir. Ancak kadınlar davranışsal açıdan (anatomik ya da biyolojik açı yerine) bu hormona karşı çok daha fazla hassasiyet gösterir.

Testosteron Yapısı

testosteron

Erkeklerde saçların dökülmesine neden olabildiği gibi saç dökülmesi, sadece testosterona bağlı bir olgu değildir.

Kadınlarda eritrosit sayısının erkeklere göre daha düşük olmasının nedenlerinden biri de kadınlardaki testosteron seviyesinin erkeklere göre daha düşük seviyede olmasıdır.

Harici  kullanımı

Bazı sporcuların, özellikle vücut geliştirme dalında testosteronu harici bir doping maddesi olarak kullandıkları da bilinmektedir. Bunun sebebi testosteronun kasları daha çabuk geliştirmesi veya sporcunun normal yollardan ulaşamayacağı güce erişmesini sağladığı inancıdır.

Doping olarak testosteron kullanımının yan etkileri

  • Karaciğer ve böbreklerde tümör oluşması,
  • Kalp kaslarına zarar vermesi,
  • Kalp ritmini bozması,
  • Ateroskleroz,
  • Kolesterol sistemini bozması,
  • Çizgili kas hücrelerinin büyümesine neden olabilir,
  • Saç dökülmesi,
  • Saldırgan davranışlara neden olabilir.

Testosteron Hormonunun Düşmemesi İçin Neler Yapabilir  ?

1)  Düzenli egzersiz mutlaka yapılmalıdır.Egzersizin testosteron seviyesini yükselttiğine dair bilimsel çalışmalar da vardır.Günde en az 30 dakika spor yapmak vücüdumuzdaki kas kütlesinin yerini yağın almasına engel olacaktır.Burada önemli olan nokta egzersizin sadece yürüyüş ile sınırlı olmamasıdır.Kas kütlesindeki azalmaya da engel olmak için kas güçlendirici egzersizlerin de ihmal edilmemesi gereklidir.
2)  Sigara ve alkolden kullanımı da testosteron hormonunda düşmeye neden olmaktadır.Bu nedenle elimizden geldiğince sigara ve alkol tüketimini frenlemeliyiz.

ne sıklıkla görülür?

Temel alınacak testosteron değerlerinin belirsiz olması nedeniyle testosteron eksikiğinin ne sıklıkta olduğuna dair çalışmalar birbiri ile karşılaştırılabilir sonuçlar vermemektedir. Şu ana kadar yapılmış en büyük ve en güvenilir çalışma olan Massachusetts Male Aging Study (MMAS) bize 40 yaş üzeri erkeklerde erkeklik hormonu olan testosteronun tedavi gerektirecek kadar düşük olma oranının %6 civarında olduğunu göstermektedir.
Testosteron düşüklüğü ile bağlantılı olduğu düşünülen Tip 2 Diyabet (Şeker hastalığı), metabolik sendrom, kardiyovasküler (kalp) hastalığı ve sertleşme bozuklukları gibi durumlarda ise doğal olarak testosteron eksikliği daha sık olarak görülmektedir.

Testosteron eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Ne yazık ki sadece testosteron eksikliğine özgü belirtiler yoktur. Testosteron eksikliğinde oluşan sıkıntıların hemen hemen hepsi başka hastalıklarda da ortaya çıkabilecek belirtiler içerir. Testosteron yerine koyma tedavisi herhangi bir nedenle ani olarak kesilen hastalarda gördüğümüz üzere, testosteron seviyesinin düşmesinin ilk belirtileri cinsel isteğin kaybolması ve genel enerjide azalmadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir