Su Ürünleri Mühendisliği mesleği ve iş olanakları

su-urunleri-muhendisligi-530x397

 

YGS/LYS ile Ön lisans (2 yıllık-Tekniker), lisans (4 yıllık-Mühendislik) bölümünü seçen, tam olarak ne olduğunu bilmeyen birçok kişi var. Sizlere (ön lisans) mezunu bir dostunuz olarak ciddi önerilerde bulunacağım. Su ürünleri teknikeri/mühendisi mezun olunca ne iş yapar? İş şartları nelerdir? Kaç para alır?

Su ürünleri teknikeri/mühendisi
Tekniker olarak mezun olduysanız yandınız. Çünkü ameleden farkınız olmayacak. Balık çiftliklerinde, barajlarda, tesislerde hep ağır işlerde çalıştırılacaksınız. Alacağınız para 600 TL + Sigorta. Belki de yevmiye ile sigortasız olarak çalışacaksınız. Tamamen rezillik!

Mühendis olarak mezun olduysanız hemen sevinmeyin çizmeleri giyip işe koyulma vakti. Sizin de ameleden farkınız yok. İşlerin başında olmanız, çalışmayacaksınız anlamına gelmez. En ağır işlerde çalışacaksınız. Nasıl mühendis olduğunuza siz bile anlam veremeyeceksiniz. Alacağınız maaş 900-1000 ya da 1500. 2000-3000 alanlar var tabi. Bunlar yıllarca eziyet çekmiş ama çalıştığı kuruma bir şekilde kapak atmış insanlardır.

İş alanı/İş olanakları
KPSS ile Devlet su işleri (DSİ) vb. bakanlıklar alım yaptığı takdir de mühendis, tekniker atanabilir. KPSS dışında devlet çatısı altına girmek için ALES sınavını kazanmanız şart. Lisans mezunu olmanız gerekiyor. Onunla ilgili detaylı bilgim yok. Geriye kalan şansınız özel sektör. Çeşitli balık çiftlikleri var. Denizin ortasında, güneşin alnında çalışıyorsunuz. Ansızın suya düşebilirsiniz. :)
Tesis dediğimiz kapalı alanlarda dağlık, şehir merkezinden uzak yerlerde oluyor. Telefonun çekmediği bir yerde çalışmak??? Mantık dışı…

Su ürünleri öğrenci profili:
Bölümün ön lisansı barajı geçen herkesi alıyor. Mühendislik LYS-MF ile alıyor. Puanı çok düşük, kontenjanlar bomboş. Su ürünleri okuyan çoğu arkadaşım yanlışlıkla geldiğini söylüyor. Öylesine otuz tane tercihi doldurayım diye yazmışlar. Anlayacağınız çoğu kişi bölümünü sevmiyor.  Herkes yanlışlıkla geldiği için kendini bilmezler ordusunun içinde olacaksınız.

?
Bu bölümün dersleri korkunç derecede zor, sözel çıkışlı biri olarak çok zorlandım. Kimya, Biyoistatistik, Mikrobiyoloji, Biyoloji, Fizyoloji gibi zorlu dersler var. Bunları bir şekilde geçseniz bile anatomi,
sistematik vb. alan dersleri sizi kesinlikle zorlar. Latinceyi sökmeye hazır olun!

samet-can

 

Su ürünlerini iyi ki lisans değil de ön lisans okumuşum. + 2 sene kazancım var. Bu meslek kesinlikle bana göre değil. Geleceğin mesleği diye boş yere iki sene okuyup polyannacılık oynamışım. Hayatımdan iki sene boşu boşuna gitti. Geride ne var? Koca bir hiç. Gereksiz bilgi yığını, gereksiz teorik bilgiler. Büyük konuşmayı hiçbir zaman sevmemişimdir, ama gelecekte bu sektörde kesinlikle çalışmayı düşünmüyorum. Görevinizin belli olmadığı, okuyanı adamdan saymayanların içinde nasıl çalışabilirsiniz ki?

  • Ben, şimdi herhangi bir yerde işe girmeye kalksam; inanın gençliğime, sağlıma yazık edip kendimi yıpratırım. İnsan sağlığı için çok olumsuz sektör. Neyin ne zaman başınıza geleceği hiç belli olmaz. Riski fazlasıyla yüksek, en basitinden tank temizliği sırasında ayağınız kaydığı an – baret yoksa beyin kanaması geçirebilirsiniz.
  • İnsan ilişkilerinde, ikili ilişkilerde başarılı olan ben, staj yaptığım ya da ziyaret ettiğim tesislerde insanlardan kaçar oldum. Egosu yüksek-(sürekli ezen, kibirli), küçük dağları kendilerinin yarattığını zanneden, insana insan gibi değer vermeyen, sizi amele sayanların ta içindesiniz. İşte sektördeki insanlardan bu yüzden kaçtım. ‘’ Sen zordan kaçıyorsun’’ diyenler olabilir. Ama ben zordan değil şartların kötülüğünden, çözemediğim garip insanlardan kaçtım. Hayatımda ilk defa bunu yaptım. Bu sektöre girecekler şunu unutmasın; sizde bir gün benim gibi düşüneceksiniz.
  • İnanmayacaksınız belki ama neredeyse her firmada mühendisin maaşı 800-900 tl ile başlıyor! Zamanla yükselecek, şirket politikası falan hikâye. Beş yıl sonra en fazla 1500 olur. Tek bir firmayı esas alarak söylemiyorum. İzmir’de çiftliklerde çalışan arkadaşlarımdan, hocalarımdan, tesis gezilerinden, staj yaptığım yerden biliyorum. Bu para için eziyete değmez. İnanın değmez. 15 yıl sonra kurumunuzda BELKİ müdür olursanız (–ki size o koltuğu kaptırmazlar) paranız çok sağlam olur.
  • Su ürünleri sektöründe çalışıp düzenli aile hayatı olan erkek nadiren var. Yerleşim yerlerinden uzak, ulaşım sorunu var, maaşı az nasıl bir düzen kurabilir ki bu insan? Çok zor.

Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili olması sizi yanıltmasın. Su ürünleri yetiştiricilik alanında orta sıralarda bir ülke, sektör yavaş ilerliyor. Yeterli önem verilmiyor. derneği bile çok yeni. Su ürünleri bakanlığı kurulması çok zor görünüyor. Ayrıca, geleceği var palavralarına inanmayın. O gelecek bir türlü gelmedi.

Ben denizi seviyorum. Bu yüzden su ürünleri okuyacağım diyorsanız asrın hatasını yaparsınız. Bu iş denizi sevmekle olmuyor. Tüm benliğinizi ortaya koyup uzmanlaşmanız lazım. Çalışırken eziyet çektiğiniz zaman bile mutlu olmanız gerekiyor. Farklı bir meslek, çoğu kişi altından kalkamaz ve başarılı olamaz! İş okuyup mezunu olmak değil. Bu iş gönül ister, bu iş emek ister. Gerçekten başarabileceğinize inanıyorsanız okuyun! Ama sizlere tavsiyem kesinlikle uzak durun! Ben ettim siz etmeyin.

ALINTIDIR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir