Smartdisk Superfast 1.5 TB E-SATA 3.5

Merhaba arkadaşlar. Eminim siz de birçok internet kullanıcısı gibi hemen hergün internetten bilgisayarınıza çeşitli dosyalar indiriyorsunuz veya başkalarından dosyalar kopyalıyorsunuz. Haliyle bir zaman sonra birimlerinizde boş yer kalmamaya başlıyor. Bir de benim gibi film arşivi yapıyorsanız ciddi bir sorun haline gelebiliyor. Bunun sonucunda ise harici/dahili üniteleri satın almak kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple ben de geçen gün Smartdisk marka bir satın aldım. Ve bu yazıda biraz ondan bahsetmek istiyorum.

Fiyat & Performans. işte müthiş ikili

Daha önce 2.5″ boyutunda Western Digital marka 320 GB’lık bir harici disk satın almıştım. Bu seferki harici diskim ise 3.5″ boyutunda olabilirdi çünkü hem yanımda taşımayacaktım hem de daha az parayla daha fazla depolama alanı satın almak istiyordum. Yeni sabit diskime ancak 200-220 TL arası para harcayabilirdim. Bu fiyat aralığında 1.5 TB’lık sabit diskler mevcut olmasına rağmen çok azı e-Sata arabirimine destek veriyordu.

e-Sata ile veri transferi USB’den yaklaşık 2,6 kat daha hızlı

e-Sata özellikle istiyordum çünkü dizüstü bilgisayarımın 3 USB girişinin 2′si her daim kullanımda. Yeni sabit diskimi de USB’dan bağlasam bu sefer hiç USB girişi kalmayacaktı. Bunlara ek olarak e-Sata bağlantısının USB bağlantısından çok daha hızlı olması, benim illa ki e-Sata destekli bir harici disk almamda önemli bir kriter oluşturuyordu. Eğer bir de bilgisayarınız Hot swapping sunuyorsa e-Sata arabirimi size mükemmel bir hız & konfor sağlayabiliyor. O yüzden yeni bir harici disk almayı planlıyorsanız bu seçeneği göz ardı etmeyin.

Özellikler

Sonuç olarak yeni harici diskimden şimdilik çok memnunum. Ayrıca bu alış-veriş vesilesiyle NovaBazar gibi harika bir e-ticaret sitesi ile de tanışmış oldum. Siparişi 5 Mayıs 2010 sabahı vermiştim, ürün ertesi gün saat 19:00 civarında elime ulaşmıştı. şimdiye kadar internette yaptığım en hızlı ve sorunsuz alış-veriş bu oldu. Buradan NovaBazar‘a ve UPS‘e tekrar teşekkür ederim. Böyle güzel bir harici disk hazırladığı için Smartdisk‘e de selamlarımı gönderiyorum tabi ki ;) Ve kapanış sahnesinde sizleri ürünün özellikleri ile başbaşa bırakıyorum:

+ 3,5″ boyut & 1,5 TB depolama alanı
+ 32 MB önbellek, 5400 rpm disk dönüş hızı
+ içindeki 3 adet disk NTFS dosya formatlı geliyor
+ üründe SAMSUNG HD154UI sabit disk kullanılmış
+ kasası alüminyumdan yapılmış, cihazı serin tutuyor. Kesinlikle aşırı ısınma yok.
+ Ürün kutusundan 1 adaptör, 1 USB kablosu, 1 e-Sata kablosu, 1 e-Sata&Sata dönüştürücü çıkıyor
+ Açma-Kapama düğmesi mevcut (kapatmak için düğmeye 2-3 saniye basıyorsunuz, böylece veri transferi sırasında yanlışlıkla kapama düğmesine dokunursanız transferin yarıda kalması önlenmiş oluyor)
+ 2 yıl garantili

– Herhangi bir yazılım desteği yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir