Sıradışı Sporlar (Extreme Sporlar)

Sıra Dışı Sporlar

Dünya’nın belli bölgelerinde ve çeşitli ülkelerde turizm adına değişik aktiviteler yapılıyor. Ben bu konuda size bilgi vermek istedim. Ayrıca Dünya üzerinde yapılan Sıra dışı Sportif Aktiviteler (sporlar)  ve Sporlar var. Bunlar hakkında da bilgi vermek istedim. Bu aktivite ve sporlar hakkında daha detaylı bilgiyi ; bu aktivite ve sporları yaptıkça sizlerle Gezi Yazıları bölümümde paylaşacağım.   Bu aktivite ve sporların bir kısmı profesyonel olmasak bile biraz cesaret ile yapılabilecek aktivite ve sporlardır. Geri kalan kısmı cesaretin yanında eğitim alınıp yapılması gerekiyor. Umarım benim yapma imkanım olur.

Seyahatleriniz sırasında yada tatilleriniz de bu aktivite ve sporları deneyimlemek ve sıra dışı bir tatil geçirmek paha biçilemez.

Bir film’de duymuştum. Dünya bir oyun alanı. Çocukken biliyoruz ama büyüyünce bunu unutuyoruz. Evet Dünya bir oyun alanı ve bunu en iyi şekilde yapalım ve oynayalım.

Abseiling-k

Abseiling ( Rock Climbing)

Kaya Tırmanışı. Ülkemizde’de yapılan bu için Dağcılık Eğitimi veren kulüplerde eğitimi almanız gerekiyor.   Ülkemiz’de de değişik bölgelerde kaya tırmanışı yapılmakta ve kulüpler tarafından turlar düzenlenmektedir.

Aerobatic-Flight

Aerobatic Flight

Bunun için profesyonel pilot olmanız gerekiyor. Özel eğitimler almanız ve belli bir uçuş deneyimine sahip olmanız gerekiyor. Amatör olarak bile uçak uçurmak ve pilot olmak istiyorsanız ; PPL (Private Pilot Licence) Özel Pilot Lisansınızın olması gerekiyor. Bu eğitimi veren okullar ve Havacılık Şirketleri var.  Bireysel olarak uçmak için bu şartların olması gerekiyor. Ama yine de yapamazsınız demiyorum.

Bu aktiviteyi deneyimlemek için  Deneyimli bir pilot ile birlikte uçmanız gerekiyor. 2 kişilik pervaneli uçakta önde siz oturuyorsunuz arkanızda da pilot. Siz hiç bir şeye karışmıyorsunuz. Sadece G kuvvetine dayanmanız gerekiyor. Tabi ki uçmaktan ve yükseklikten korkmamanız gerekiyor. Ayrıca kalp gibi sağlık sorunlarınızın olmaması gerekiyor. Değişik ülkelerde yapıldığı gibi (Amerika, Almanya, İtalya, İngiltere, Rusya) ülkemizde de yapılmaktadır.

Banana

Banana

Dünya’da ve Türkiye’de de görmeye alıştığımız bir su sporu. Eğlenceli de. Muz şeklinde bir botun sürat teknesinin çekmesi ile yapılan sonunda muzun devrilmesi sonucunda katılımcıların denize düşmesi ile biten su sporudur.

Base-Jumping

Base Jumping / Norveç  

Bu sporu yapmak için cesaretin yanında paraşüt eğitimi de almak gerekiyor.

Bobsled

Bobsled / Lake Palacid Bobsled Experience (Whiteface Olympics Sports Complex Lake Placid NY)

Amerika’da yapıldığını duydum. Böyle bir deneyim yaşamak çok değişik bir his olsa gerek.

Body-Surfing

Body Surfing/ The Wedge Newport Beach California

Sörf ülkemizde Sayın Cihan Akça önderliğinde yeni yeni yapılmaya başlansa da. Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yapılmaktadır. Bence ilk önce sörf yapmak için eğitim alınmalı ve deneyimlenmeli.

Bossaball

Bossaball

Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yapılmakta. En kısa zamanda kurallarını öğrenerek bende bu eğlenceli aktiviteyi yapmak istiyorum.

Boggy-Rolling-k

Boggy Rolling

Kesinlikle ben de yapmak istiyorum. Üzerimize giydiğimiz tekerlekli bir elbise ile bayır aşağı bir yolda arabalar gibi yol almak. Harika bir deneyim olmalı.

Bungee-jumping

Bunjee Jumping

Bir köprü yada platform üzerinden bacaklarınıza bağlanan bir ip aracılığı ile kendinizi boşluğa bırakıyorsunuz. Dünya’nın çeşitli bölgelerinde ve Türkiye’de yapılmaktadır.

Canoe

Canoeing

Kano. Ülkemizde de bir çok turizm bölgesinde yapılmakta. Herkes yapabilir.

Canyon-Swing

Canyon Swing Lining

İpler ile kanyon geçişi. Amerika’da Moab / Utah’ta yapıldığını biliyorum. Diğer hangi ülkelerde yapıldığını bilmiyorum. Bunu sizin için araştıracağım.

Cave-Diving

Cave Diving

Mağara Dalışı. Profesyonel Dalıcılar tarafında yapılmakta. Sanırım Ülkemizde’de Dalış okullarında Mağara Dalış Eğitimi verilmektedir. Bu Lisansı SSI Mağara Dalışı, Cmas 3 Yıldız dalıcı brövelerine yada dengi brövelere sahip olmak gerekiyor. Kısacası eğitim şart.

Cliff-Jumping

Cliff Jumping  / Quebrada Mexico

Kaya Atlayışı. Çeşitli ülkelerde yapılmakta. Ama öne çıkan yer Quebrada Meksika’dır.

Coasteering

Coasteering

Kaya Yürüyüşü diyebiliriz sanırım. Çeşitli ülkelerde yapılıyor. Ülkemiz’de Kaş, Fethiye, Marmaris bölgelerinde yapıldığını duydum.

dog-Sledding

Dog Sledding / Alaska, Sibirya, Kutuplar

Haski cinsi köpeklerin çektiği kızak. Sibirya, Alaska ve Kutuplar’da yapılmakta.

Dune-Buggies

Dune Buggies

4 çeker Arazi aracı. Genellikle çöllerde yapılmakta.

movie_ph.jpg

Edge Walk – CN Tower (CN Tower Edge walk Toronto/Canada edgewalkcntower.ca)

Kenar Yürüyüşü. Kanada Toronto’ya yolunuz düşerse bence yapılmalı. Yükseklik korkunuz yoksa tabi ki. Ama Yükseklik korkunuzu yenmek için güzel bir aktivite.

Flyboarding-k

Flyboarding  (Jet Pack)

Nerede ve nasıl yapılıyor bilmiyorum ama bende yapmak istiyorum.

Fly-Fish

Fly Fish

Türkçesi Uçan Balık. 2 kişilik bir deniz yatağının sürat motoru ile çekilmesi ve deniz yatağının su yüzeyinden havalanması, sürat motorunun sizi devirmeye ve düşürmeye çalışması üzerine kurulu bir aktivite. Kol ve bacak kuvveti gerekiyor. Ben Ülkemiz’de sadece Bodrum’da yapılıyor benim gördüğüm.

Glamping

Glamping (Canopy Camping)

Bir tür kamp çeşidi. Kamp yapmayı ve doğayı sevenler için güzel bir aktivite.

Glider

Glider

Planör diyebiliriz. Yapılışı biraz farklı olmalı. Umarım deneyimleme şansım olur.

Gliding

Gliding (Hang Gliding)

Üçgen kanat. Havada kuşlar gibi süzülmek uçmak için ideal bir aktivite.

Great-white-shark-cage-diving

Great White Shark Cage Diving  / South Africa  

Güney Afrika’da yapılıyor. Büyük Beyaz Köpek Balıkları ile kafes dalışı. Başka söze gerek varmı ? Kesinlikle bende istiyorum.

Hand-Boarding

Hand Boarding

El sörfü. Dünya’nın çeşitli sörf bölgelerinde yapılmaktadır. Denemek eğlenceli olmalı.

Halo-Jumping

Halo Tandem Jumping / 30000 Feet  Incredible Adventure Sarasota FL ABD

Paraşüt ile atlamak. Tandem atlayışı. Bu da aynı aktivite ama bunu farklı kılan yapılan yükseklik. Amerika’da yapıldığını duydum.

Heli-Ski

Heli Skiing

Biraz pahalı bir aktivite’de olsa Dünya’nın çeşitli kayak merkezlerinde yapılmaktadır. Ülkemiz’de de Karadeniz Bölgesinde Kaçkar Dağlarında yapıldığını duydum.

Heli-Surfing-N.Z.-300x201

Heli Surfing / New Zelland

Helikopter ile su kayağı yapmak isteyenler için ilginç bir deneyim olacağını düşünüyorum. Yeni Zellanda’da yapıldığını duydum. Dünya’da başka bir yerde yapılıyor mu? bilmiyorum.

KAYNAK: Resimler Alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir