Seo için Temel Araçlar

Arama Motoru Optimizasyonu için çeşitli araçlara ihtiyaç vardır. Bu yazıda araçlarına ufakça değineceğiz. için en belirgin araçları bizlere aslında Arama Motorları sunmaktadır. Geliştirdikleri algoritmaların, nelere önem verdiğini, ne tarz bir çalışma yapmamızı zaten Arama Motorları belirtiyor. Maalesef ülkemizde yaptığını iddaa eden insanlar bu araçları kullanmaktan bihaberler. Daha çok Webmaster Platformun’da yayınlanan, 4-5 yıl öncesinin içeriklerini birbirlerini tekrarlayarak sunan yazılardan yola çıkarak çalışmalar yapıyorlar. Başlangıç için Google’ın yayınladığı Arama Motoru Optimizasyon Başlangıç Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

 

Webmaster Tools

Google ve Bing, web siteleriniz hakkında bir ton bilgi veren çeşitli araçları vardır. Hataları tarama, dizindeki index durumunu kontrol etme, sitemap kontrolü, trafik hakkında bilgi almak ve buna benzer birçok kullanışlı servisi  bu araçlar ile birlikte bizlere sunmaktadır. Onlar web sitenizi dizine eklerken arama motorları yaptığınız her şey için panoları olarak hizmet vermektedir.
Bu hizmetler ücretsizdir ve sadece iki dakika kurmak almak, yani neden biz onları kullanmak değil mi?

 

Web Analytics

Web sayfalarımızda sayaç uygulamaları kullanmak çok önemlidir. Bu sayede, hangi kelimelerden ziyaretçi aldığımızı, hangi sayfalarda çıkış yoğunluğunun olduğunu, kullanıcıların sitede geçirdiği vakti, kullancıların sitedeki alışkanlıkları, coğrafi konum,  browser bilgileri gibi çok önemli davranışları takip edebiliyoruz. Bu verileri SEO yaparken kullanmakta son derece önemli. Google, Yahoo, Yandex gibi firmaların bu tarz işlemler için geliştirdiği profesyonel analytics servisleri var.

 • Yandex Metrica
 • Google Analytics
 • Yahoo Web Analytics
 • Webtrends
 • KISSmetrics

 

Google Trends

Google Trends ise dönemleri baz alarak, arama motorunda en popüler olan konuları ve kelimeleri bizlere sunmaktadır.

 

Keyword Tool

Her web yöneticisi, sayfalarına olabildiğince fazla ziyaretçi çekmek ister. Bu yüzden sayfalarımızda kullanacağımız kelimeler büyük önem kazanmaktadır. En çok ilgi gören kelimeleri sayfalarımızda sıklıkla kullanmak zorundayızdır.

Örneğin futbol forması satışı için bir planlama hazırladığımızı varsayalım. Daha çok kişiye ulaşmak için ‘forma’ veya ‘futbol forması’ gibi terimler arasında en çok rağbet görene göre seçim yaparız. Bu seçime görede kampanyamızı oluştururuz. Birden fazla kelimenin popüleritesini ölçmek için Adwords hizmetinde sunulan Anahtar Kelime Aracı adlı uygulamayı kullanabiliriz. Şüphesiz alternatifsiz en iyi uygulamalardan bir tanesi.

Bu uygulama ile çeşitli filtreler oluşturarak, kampanyamız doğrultusunda kullanacağımız kelimeleri güzel bir şekilde değerlendirebilir ve kıyaslama yapabiliriz.

 

Takip

SEO dünyası, sık sık değişen bir alandı ve arama motorlarının yaptığı bu sürekli değişiklikler için,  optimizasyon süreci çok ilginç hale gelir. Yeni çıkan araçları ve algoritmaları takip etmek durumunda kalabiliriz.
SEO dünyasında son gelişmeler hakkında güncel kalmak bu nedenle son derece önemlidir. Hepinizin bildiği gibi, bilgi güçtür. Aşağıdaki sayfaları takip edebilirisiniz. Eğer sizinde önerdiğiniz kaynaklar varsa, yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 • SEOmoz Blog
 • Google Webmaster Help
 • Search Engine Land
 • Search Engine Watch
 • Twitter

 

Browser Plugins

Tarayıcılarımıza kuracağımız çeşitli eklentilerle, web sayfalarının arama motorlarında ki, indexlenen sayfa sayısı, trustrank, pagerank gibi değerlerini görebiliriz.

Mozilla Firefox:

 • SEOQuake
 • PageSpeed Insights
 • SearchStatus
 • Mozbar

 Google Chrome: 

 • SEO Site Tools
 • Mozbar
 • SEO for Chrome
 • PageSpeed Insights

 

Kapanış

Kısa bir şekilde kullanabileceğiniz araçları tanımış oldunuz. SEO konusunda en önemli olay, bana göre doğru kaynağa ulaşmaktır. Türkçe kaynakların bir çoğu birbirini tekrarlıyor ve asılsız bilgiler veriliyor insanlara. Günümüz de bu işle uğraşan insanların tek yaptıkları ( Çevremde bu işle uğraşan insanların ve firmalardan gördüğüm kadarıyla ) ,  farklı ip adreslerinde olan blog komüniteleri oluşturup, birbirlerini linklendirmeleri ve içerik olarak desteklemeleridir. Daha sonra ana siteye bağlantı çıkılması olayıdır. Elbette farklı yöntemleri kullanan profesyonel insanlar vardır.

Bence SEO Türkiye’de yeteri kadarıyla anlaşılmadı. İnsanlar web sayfasının markup olmasının aramalarda işe yarayacağını zannediyor. Daha arama motorlarının anasayfası bile markup değilken, insanlar forumlarda  ve blogların da neye göre böyle şeyleri SEO ile ilişkilendiriyorlar anlamıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir