Sele alırken dikkat etmeniz gerekenler

sele

1. Sertlik: Kulağa inanılmaz geliyor ama sert sele daha iyidir. Yumuşacık, sünger bir yatakta uyuduğunuzu düşünün. İlk başlarda rahatsınızdır. Bir süre sonra yatak aşağı doğru fazlaca çökeceğinden, rahatınız da kaçar. Yumuşacık jel seleler de böyledir. Seleye temas eden yerinizin kemikleriniz olması gerekir. Etli yerleriniz temas ederse, buradaki kan dolaşımı azalacağından ilk baştaki rahatlık kısa süre sonra yerini rahatsızlığa bırakır.

2. Ergonomi: Tüm bacaklar farklı uzunluktadır. Tabii ki oturma kemikleri arasındaki mesafe de. Oturma kemikleriniz arasındaki mesafeyi ölçerek size uygun seleyi belirleyebiliriz. Kadınların leğen kemikleri erkeklere göre daha geniştir. Ayrıca kadın seleleri 3 cm kadar daha kısadır.

Bazı seleler ise hassas noktalarınızı (cinsel organınız ve kuyruk sokumu kemiği gibi) dikkate alarak üretilmişlerdir.

Deri seleler bir süre sonra vücudunuzun şeklini aldığı ve ömür boyu sizinle olacağı için tavsiye ederiz. Bu alışma süresi kişiden kişiye değişebildiği gibi ortalama 500 km’dir. Ayrıca deri selelerin bakıma ihtiyacı vardır. Belirli sürelerde yağlanması ve yağmurdan korunması gerekir.

3. Sele ayarı: Birçok kişinin sele yüksekliği yanlıştır. Sele boyunuz az ise diz ağrıları ile, yüksek ise sırt ağrıları ile karşılaşırsınız. Seleniz olması gerekenden ileride ise ayaklarınız uyuşur. Geride ise verimsiz kullanımdan enerji kaybınız olur, yorulursunuz.

Alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir