Proje Ödevi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Yeni eğitim sisteminin ayrılmaz parçalarından olan proje ödevleri öğrenciler için çile gibi görünse de artık ayrılmaz bir parça haline geldi.

Her ne kadar öğretmenlerde öğrenciler kadar bilgisiz olsa da öğrencilerin dikkat etmesi gereken noktalar daha fazla. Üniversitedeki profesörlere göre verilmez; proje ödevini öğrenci kendisi hazırlar. Yani bir sorundan yola çıkarak işlediği konularla ilgili bir çözüm üretir. Ama eğitim camiasına baktığımızda yapımı uzun süre alan işler olarak görülmektedir. Yani çocuğa al bunu 3 ayda veya 4 ayda yap gel demek olarak anlaşılmaktadır.

Zamanla bunların çözüleceğini ve düzene gireceğini hepimiz biliyoruz. Gelelim öğrencilerin ödev hazırlarken dikkat etmesi gereken noktalara:

 

– Ödevler hazırlanırken ilk önce mutlaka ödevin içeriğiyle ilgili bilgiler araştırılmalı ve toplanmalı

– Ödev hazırlanmadan toplanan bilgilerin tasnifi ve tertibi yapılmalı

– Ödev hazırlamaya plan yaparak başlanmalı

– Ödev hazırlanırken mutlaka titiz davranılmalı, yazarken imla kurallarına dikkat edilmeli

– Ödevin görünüşü çok önemli olduğundan düzenli ve sistemli bir şekilde ödev hazırlanmaya başlanmalı

– Ödevin hazılanma sırası da önemlidir, ilk önce güzel sade ve ödev ile ilgili bilgileri içeren bir kapak hazırlanmalı, daha sonra içindekiler kısmı yazılmalı, en önemli olan kısım olarak içerik yazılmalı ve en son kaynak kısmı yazılmalıdır.

– Ödevin en önemli kısmı ödevin içeriğidir. Bu yüzden ödev konusuyla ilgisi olmayan yazılar yazılmamalı, ödevin konusa bağlı olan bilgiler içeriğe yazılmalı

– Ödevin sunum aşaması da önemlidir. Temiz ve düzenli bir şekilde ciltlenerek veya dosyalanarak ödev eğitmene teslim edilmelidir.

İlgili kelimeler:
proje ödevi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir