PHP ile IBAN doğrulama yöntemleri (bütün ülkeler için)

1 Ocak 2010 tarihiyle birlikte bankalar arasında para transferi için IBANkullanmak zorunlu hale getirildi. işlemlerin IBAN isimli bu standart hesap numaraları ile yapılmasının amacı, para transferlerinde karşılaşılan problemlerin üstesinden gelebilmek. Biz işin yazılım kısmına gelirsek; bu IBAN girdilerini doğrulatmak için sizlere 3 farklı yöntemden bahsedeceğim. Bu yöntemleri bütün ülkelerin bütün IBAN girdilerini doğrulatmak için kullanabililirsiniz.

1. Yöntem: “is_iban()” isimli fonksiyonu kullanmak

is_iban.php dosyasını ilgili php sayfanıza include/require ediyorsunuz.

 

Daha sonra herhangi bir IBAN girdisini aşağıdaki örnekte olduğu gibi doğrulatabilirsiniz.

2. Yöntem: formDogrula için “iban” eklentisini kullanmak

Eğer IBAN girdisini bir formdan alıp doğruluğunu kontrol ettirecekseniz ve form girdilerini doğrulatmak için benim formDogrula (fdo) sınıfımı kullanıyorsanız bu eklenti tam size. Hemen http://formdogrula.com/eklentiler-gonullu.html sayfasından “iban” eklentisini indirin ve formDogrula (fdo)sınıfının “eklentiler” klasörüne kopyalayın. Artık eklentiyi aşağıdaki gibi kolay bir şekilde kullanabilirsiniz:

3. Yöntem: “Zend_Validate_Iban” sınıfını kullanmak

Eğer Zend Framework kullanarak birşeyler geliştiriyorsanız o zaman ekstra birşeyler indirmenize gerek yok demek, çünkü ZF içerisinde IBAN doğrulama için hazır bir sınıf var. ZF dökümanındaki Standard Validation Classes sayfasından daha fazla bilgi alabileceğiniz bu sınıfı şu şekilde kullanabiliyorsunuz:

Sonuç

3. yöntem hariç, diğer yöntemlerdeki kodları kendim yazdım. Bunun için ISO13616 IBAN Registrysayfasındaki dökümanlardan ve Özgür Ansiklopedi’deki International Bank Account Number sayfasındaki bilgilerden yararlandım. Ve ayrıca, 1. yöntemdeki fonksiyonu kullanarak örnek bir doğrulama sayfası da hazırladım. IBAN girdilerini bu sayfadan basit, hızlı bir şekilde doğrulatabilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir bilgi tutulmamaktadır. Güvenle kullanabilirsiniz ;)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir