PHP: Define() – Sabit Değişken

Php’de define, bir ismi sabit olarak tanımlamaktadır. Peki nedir bu sabit ? Kısacası yazılım üstünde hiçbir zaman değişmeyecek değerleri define olarak tanımlamalıyız. Örneğin değişken tanımlarken, aldıkları değerler veritabanından gelirken değişiklik gösterebiliyor. Define fonksiyonunda ise bir değişken tanımlıyoruz ve onu her sayfada sabit değer olarak çağırabiliyoruz.

Örneğin kendi template motorumuzun olduğunu varsayalım. View kısmında bir nesne çağırırken, ilgili linkin başına “http://www.sitename.com/templates/include/images” yazacağımıza site_url, theme_url gibi sabit değişkenler oluşturup buralarda kullanabiliriz. İleride herhangi bir dizin değişikliğinde yine aynı şekilde, bu değişkeni değiştirerek tüm site url ve dizinlerini değiştirebiliriz.

Diğer bir örnek ise çoklu dil sistemleridir. Bu sistemlerde de define fonksiyonu kullanılır. Belirlediğimiz sayfa ingilizce ise sabit ingilizce değişkenini çağırırız, türkçe tarafında ise türkçe olarak tanımlanan değişkeni çağırırız view kısmında.

Uygulamalar :

Örnekte gördüğünüz üzere define tanımlanıyor ve çıktı alınıyor.

Bu örnektede zaman dilimleri define olarak dizimizde tanımlanıyor. Definedfonksiyonuna da bakmanızı tavsiye ederim.
Uygulamalarda kullanılan kaynak : http://www.php.net/manual/tr/function.define.php

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir