Makarna kilo aldır mı

makarna-tarifi

Türkiye’de oldukça sık tüketilen hem pratik hemde ekonomik bir besindir. bir çok türde tüketilerek lezzetini artırabilirsiniz yoğurtla,soslarda,ketçap,mayonez gibi.Fakat hep akıllarda makarna hamur işi olduğu için kilo aldırıyor mu ? Soruları takılır.Bildiğimiz üzere her besin kilo aldırır yani fazla yersek kilo alırız bu demek oluyor ki 100 gram makarna 100 gram ete denk gelmiyor.Her besininin kendisine göre kalorisi vardır buna göre kendimize ayarlamalıyız.

Makarna kilo aldıran bir besindir fakat fazla yemezsek günlük kalori miktarımızı karşılarsak kilo aldırmaz.Bir yandan da karbonhidrat yönünden zengin olan makarna günlük karbonhidrat ihtiyacımızı karşılayacaktır.Bunu da unutmayalım yazımızda lezzet artırmak için soslar,yoğurt,ketçapları saymıştık bu soslarda besin değerini yükselteceği için dikkatli olmalıyız.

Makarna besleyici olduğu için hepimizin aklında soru bırakır yazımızı özetlemek gerekirse  , makarna kilo aldırır mı ? evet çok fazla yendiğinde kilo aldırır.

Günde kaç tabak makarna yenmeli ?

Makarna günde 2 servis tabaktan fazla yenmemeli yanında soslarda olabilir mevsimlik salatada yanında iyi gider.Salatanın yararı kan şekerimizi dengeleyecektir ve daha kolay sindirebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir