Kulak Yanması ve Kaşıntısı Bir Sağlık Probleminin Habercisi Olabilir

Kulağınızda normalin dışında ortaya çıkan sorunları dikkatle izlemenizde yarar var. Çünkü bu sorunlar ileride daha büyük sıkıntılar doğurabilir. Bunlardan ikisi de ve kaşıntısı.

Kulakta yanma ve kaşıntı birlikte görüldüğünde, altta yatan nedeni bulmaya çalışmak gerekir. Bu neden bir iltihap, enfeksiyon veya alerji olabilir. Örneğin, dış kulak iltihabında kulak yanması hissi ve belirti olarak ortaya çıkar. Bu belirtileri ciddiye almak ve hastalığı teşhis etmek büyük önem taşır.

Orta kulak iltihabı, çeşitli kulak enfeksiyonları, mantar ve bakteri enfeksiyonları da kaşınma ve yanma hissine sebep olabilir. Egzama, sedef hastalığı gibi alerjilerden etkilenen deri hastalıklarında da yine bu iki semptom ortaya çıkar.

Kulak Yanması

Utanma duygusu esnasında kulaklar kızarıp, ısınabilir. Ama kulak yanması için tek neden bu değildir. Ayrıca çeşitli enfeksiyon ve iltihaplar, diyabet, aşırı soğuk, çıban ve zona hastalığı gibi sebeplerle bu sorun ortaya çıkabilir. Kulak yanmasının tedavisinde doğru teşhis çok önemlidir. Bu yüzden bir doktor ziyaretinde bulunmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Çünkü kendi başınıza bir karar vermeniz oldukça zor. Teşhis yapıldıktan sonra eğer bir enfeksiyona bağlı olarak kulak yanması oluşmuşsa, antibiyotik tedavisi çözüm için yeterli olacaktır. Eğer iltihaplara bağlı ise, anti-enflamatuar ilaçlar, alerjilere bağlı ise antihistamin ilaçlar problemi dindirecektir. Kimyasal veya güneş yanmasına bağlı ise bazı krem, merhem veya losyonlar işe yarayacaktır.

Kulak Kaşıntısı

Genelde kulağın içinde bir gıdıklanma ve kaşıma isteğiyle meydana gelen kulak kaşıntısı kızarma ve şişmeyle birlikte görülebilir. Kulak kaşıntısının en yaygın sebebi alerjilerdir. Vücutta gerçekleşen diğer kaşıntılar gibi alerjenlerle temas eden yüzeyde histamin salgısı sonucu kaşınma hissi oluşur. Ayrıca enfeksiyonlara, iltihaplara , uyuz, saçkıran gibi hastalıklara, böcek sokmalarına veya kimyasal bir etkinin sebep olduğu problemlere de işaret edebilen kulak kaşıntısı eğer nefes daralması gibi belirtilerle görülüyorsa bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Kulak kaşıntısı ve yanması sorunu çekiyorsanız, kolaylıkla tedavi edilebilecek bir probleminiz var demektir. Bu yüzden sağlığınızı hiç riske atmayın ve bir kulak, burun, boğaz doktoruna başvurun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir