İnsanda Bilinçaltı Nedir Bilinç Altı Nedemek

İnançlarımız kendimiz, başka insanlar, hayat hakkındaki hüküm ve değerlendirmelerimizdir. İnançlar kendi hayat tecrübelerimizle ve küçük yaşlarda aile,öğretmenler gibi yakın çevremizdeki önemli insanların bizlere iletmek istediği bilgilerle oluşur.

İnançlarımız bir kere ortaya çıktığı zaman onları bir daha onları kolay kolay sorgulama gereği duymayız.İstek dışı hayatımıza yönverirler inançlar.Hatta hiç farkında olmadan inançlarımızı savunan yeni bilgi ve görüşlere açıkken karşıtı olanlara da tamamen kendimizi kapatırız. İnançlarımıza göre hareket eder, reaksiyon verir ve beklentiler içine gireriz.Bazı inandıklarımız bizi sınırlayıp güçsüzleştirirken bazıları da güçlendirip hayatımızı kolaylaştırır.

Başarısız insanlarla başarılı insanların inandıkları şeyler değişiktir, ya da mutsuz insanlarla mutlu insanların. Hanrry Ford’un bu konuyla ilgili çok hoş bir sözü vardır, ” Bir insan başaracağına inanıyorsa da ,başaramayacağına inanıyorsa da haklıdır.” İstediklerimizle değil de inandıklarımızı yaşarız.
Zaman içinde yaşamın hızlı akışına kapılıp,  yalnızca isteklerimizi düşünürken aslında diplerde bir yerler de nelere inandığımızın farkında olmayız.Hâlbuki bilinçaltı unutmaz ve her daim inançlarımız doğrultusunda bize yön verir.İstediklerimiz olmadığında ya da olumsuz şeyler yaşadığımızda kaderi,olayları,farklı kişileri ya da kendimizi suçlarız.

Oysa bize bu sonuçları yaratan, üstelik bizi güçsüzleştirerek inancımızı azaltır. Bu nedenle yapmamız gerekenler arasında, gerçektende inandıklarımızı bulup, onaları en baştan yaratmalıyız.Bizi sınırlayan inançlar kendi içimizdeki ve karmaşıklığımızı gerektiği gibi kullanmamızı engeller.
Genelde bunun gibi, bize fayda sağlamayan ve aynı zamanda bizi sınırlayan bu inançlar, ümitsizlik ve değersizlik hissi uyandırır.

Sınırlayıcı ve güçsüzleştirici bu inançlar bize umutsuzluk yayan bir virüs gibi dirler. Kişisel gelişimizi engelleyip, bizlere zarar vermektedir. İnançlarımızın davranışlarımızı kontrol ettiği bu sistem gelişimimize zarar verdiği gibi, hücrelerimze girerek onlara zarar vermekte, çoğalarak hayatlarımızı etkileri altına almaktadırlar. Şimdi çok geç kalmadan hayatımızla ilgili elde etmek istediklerimize kulak vermeli, bunun farkına bir an önce varmalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir