Hıçkırık nasıl geçer

hıçkırık

Aslında bu 2.konum olacak bunu yazmaya ihtiyaç duydum ilk konumu tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hıçkırık günlük yaşantımızda sık sık olmasa da karşılaşırız.Bazen sinir olucu olabilir hatta karnımızı bile ağrıtabilir.Bazı hıçkırıklar var ve aksi hıçkırıklar var dakikalarca,saatlerce hıçkırık geçmez.Peki hıçkırık nasıl oluşur ;Diyaframın ani kasılması sonucu nefes borusunun ağzında tıkanan hava hıçkırığa yol açar.

Hıçkırıktan kurtulma yolları nelerdir ?

Günlük hayatımızda karşılaştığımız için yöntemler halk arasında biliniyor.Ama bazen bu basit bilintiler bazen işe yaramıyor.

– Nefesinizi tutmak: Nefesi tutmak hıçkırığa sebep olan soluk borusunu da kısmen durdurma anlamına gelir. Böylece oradaki birikmiş hava da tutula nefesle beraber yok olur ve solunum hareketi normale döner.

– Su içmek: Hıçkırıktan kurtulmanın bir diğer yolu da su içmektir. Ancak burada suyu içerken nefesinizi tutmak önemlidir. Yoksa bir damacana su içseniz dahi hıçkırığınız geçmez. Eğer su içerken nefesinizi tutamıyorsanız dişlerinizin arasına kalem geçirerek bu işlemi yapabilirsiniz.

– Ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde kese kağıdından nefes almak: Bu yöntem çok kullanılmasa dahi işe yaradığı söylenir. Bütün solunum kanalların dış etkenlerden kapatılması bir süre sonra solunum işleminin normale dönmesine sebep oluyor.

– Korkutmak: Anlık korkular insanda kısa süreliğine nefesini tutmasına neden oluyor. Bu da hıçkırığı bitirecek etmenlerden biri olarak gözüküyor.

– Hapşurmak: Hapşurmak her ne kadar istemsiz bir hareket olsa da bazıları güneşe bakarak hapşurabiliyor. Hapşurma işlemi sırasında da nefes alma işlemi sekteye uğrar ve bu da hıçkırık illetinden kurtulmanıza sebep olabilir.

Eğer ben bunların hiçbirini yapmam diyorsanız illa ki bir süre sonra hıçkırık kendi kendine geçecektir.

İlgili kelimeler:
Gougle hıckırık ne ile gecer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir