Hayatınızı kolaylaştıracak masaüstü araçları (widgets)

, çeşitli işlemlerimizi masaüstümüzden pratik bir şekilde yapabilmemizi sağlayan ’lar sunan bir platform. Hem görsellik açısından hem de işlevsellik açısından son derece güzel olan bu ’lar, ücretsiz olarak dağıtılıyor. Herhangi bir ’ı indirdikten sonra normal bir program kurarmış gibi yüklüyorsunuz ve tek tıklamayla çalıştırabiliyorsunuz.

Widget nedir?

Window Gadget kelimelerinin birleşiminden oluşan widget, yararlı küçük yazılımlarına verilen genel bir isimdir. Widget’ların ortak bir özelliği görsel açıdan son derece göze hitap etmeleridir. Her widget yalnızca bir amaca odaklanmıştır. Örneğin A isimli bir widget ile izmir ilinin 3 günlük hava tahminini masaüstünüzden takip edebilirsiniz. Veyahut B isimli bir widget ile Flickr‘da “kelebekler” ile etiketlenmiş fotoğrafları masaüstünüzden görebilirsiniz.

Beon sitesindeki widget’lar

Beon aslında bir projenin ismi. Bu proje sayesinde insanların çeşitli işlemlerini kolaylaştıran widget’ler üretiliyor. Ã?retilen widget’lar sitenin galeri sayfalalarında sergileniyor. Siz de işinize yarayan widget’lari galeri sayfalarından download edip bilgisayarınızda kullanabiliyorsunuz. Örnek olması açısından 1-2 tane Beonwidget’ı tanıtmak istiyorum.

1. Twitterbox

insanlar o anda ne yapıyorlarsa  sitesinde paylaşıyorlar. “şu anda çay içiyorum, şimdi dişimi fırçalıyorum,…” gibi :) Twitterbox, doğrudan masaüstünüzden Twitter servislerini kullanabilmenizi sağlayan bir widget. O anda ne yaptığınızı Twitterbox‘a yazıyorsunuz ve Kaydet dediğiniz zaman Twitter veritabanına yazdıklarınız gönderiliyor.

2. Videobox

Videobox, benim en sevdiğim Beon widget’larından birisi. Bu widget ile YouTube ve Google Video sitelerindeki videoları masaüstünüzden doğrudan aratabiliyorsunuz ve izleyebiliyorsunuz. Kullanmak istediğiniz video servisini seçin, arama sözcüklerinizi yazın ve arama butonuna tıklayın. Videobox, videoların bir listesini oluşturacaktır. Daha sonra izlemek istediğiniz videonun üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Yan tarafta açılan pencere içerisinden video’nuzu izleyebilirsiniz. Kesinlikle çok pratik ;)

3. Meteobox

Son olarak tanıtacağım Beon widget’ı Meteobox. Bu widget ile herhangi bir şehrin hava durumunu gerçek zamanlı olarak öğrenebiliyorsunuz. Gerçekten çok faydalı bir widget. Ben izmir’in hava durumunu öğrenmek istedim ve bu işlem sadece 2-3 saniyemi aldı. Böylece izmir’in 3 günlük hava tahminini herhangi bir web sitesine girmeden masaüstümden kolayca öğrenmiş oldum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir