Haber yazma teknikleri nelerdir?

Teknikleri

Bugünkü yazımda sizlere haber yazma tekniklerini anlatacağım. Sizlere sunacağım bu bilgiler günlük hayatta da makale yazarken işinize yarayacak bir takım tekniklerdir.

Yazacağınız haber ya da makale ile ilgili dokümanları araştırdıktan sonra ki ilk aşama haberi yazma aşamasıdır. Yazacağımız konu ile ilgili bilgi ve belgeleri topladıktan sonra haberi yazmak kolaymış gibi gözükse de en az gerekli bilgi ve belgeleri toplama süreci kadar zor bir aşamadır.

Screenshot_32-300x170

Günümüzde haberin yazımı açısından haberi belirli bir bütünlük içinde yazmak isteyen yazar, 5N-1K kuralını kullanmaktadır. Bir anlamda 5N-1K kuralı bir haberin iskeletini oluşturduğunu söyleyebiliriz. 

5N-1K kuralı nedir?

Kim, Ne, Nerede, Ne zaman, Nasıl, Neden sorularına göre haberin oluşturulmasına 5N-1K kuralı denir. Eğer bir haber metnin de bu sorulara yanıt buluyorsak 5N-1K kuralına göre haberimizi oluşturmuşuz demektir.

Genel bazı bilgiler verdikten sonra asıl konu başlığımıza gelelim yani haber yazma tekniklerine.

nelerdir?

  • Ters Piramit Tekniği
  • Düz Piramit Tekniği
  • Dörtgen ya da Kare Tekniği
  • Serbest Yazım Şekli

Olarak sıralanabilir.

Ters Piramit Tekniği

Haber yazma tekniklerini arasındaki en eski ve kullanımı en fazla olan tekniktir. Bu teknikte okuyucunun ilgisine göre habere ait bilgilerin, en önemliden daha az önemliye doğru sıralanmasıdır. Habere ait en önemli bilgiler ön planda verilir.

Düz Piramit Tekniği

Ters piramit tekniğinin aksine konuyla ilgili ayrıntılar en başta verilir. Haberle ilgili en can alıcı nokta ise haberin sonun da verilir. Bu yazım tekniği en çok dergi haberciliğinde kullanılan bir yöntemdir.

Dörtgen ya da Kare Tekniği

Bu teknik, ters piramit tekniğinin kullanımı mümkün olmadığı haberler için kullanılmaktadır. Giriş bölümünde, haberin özünü veren kısa bir anlatım yapılır. Haberi ait diğer bilgiler ise önem derecesi azalan bir şekilde eş değer paragraflar halinde sıralanır. Okuyucu haberin hepsini okumadan habere ait bilgiyi kavrayamaz.

Serbest Yazım Tekniği

Bu tekniğe içinden geldiği gibi bir konuyu okuyucuya aktarmak denilebilir. Bu tekniğin belli bir kuralı yoktur. Serbest yazım tekniği reyting savaşı içinde olan televizyonların programlarında kullandığı bir tekniktir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir