Güneş yanığı tedavisi nasıl olur

Yaz aylarında gidilecek tatil yeri olarak deniz, kum ve güneşi tercih edenlerin yaşayabilecekleri bir sağlık problemi güneş yanığıdır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte meydana gelen hava kirliliği atmosferi olumsuz yönde etkilemiş ve kurum ve kuruluşların da bu kirliliği engelleyecek çözümler konusunda adım atmamış olması nedeniyle güneş ışınları insanları olumsuz etkileyecek, cilt kanseri yapacak  kadar zararlı hale gelmiştir.

Yaz aylarında güneşten yayılan uhv ve uhb ışınları insan cildinde yanıklar oluşturmakta ve hücreleri yakmakta ve öldürmektedir. Vücutta bulunan kan damarları ise tedavi amaçlı bu bölgelere fazla kan göndermektedir. Bu nedenle güneş yanıklarında, yanan bölgelerde kızarıklıklar oluşur.

Bu zararlı ışınlardan korunmak için güneş kremleri kullanılmalıdır. Bu kremlerin uhv ışınlarını vücuda geçirmemesini sağlayan faktörlü  krem olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. 15 faktörleri kremler vücuda gelen ışınların hemen hemen % 98 ini zararsız hale getirir. Faktör rakamı düştükçe koruyuculuk azalmaktadır.

Krem kullanmadan güneş yanığına maruz kişinin, tedavi amaçlı yapması gereken ise hafif baş ağrısı varsa ağrı kesici içmelidir. Bunun dışında bol su içerek,  ılık duş alarak, yanığa maruz kalan bölgeye nemlendirici krem sürerek tedaviyi başlatmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir