Grip İle Nezle Arasındaki Fark Nedir?

Arasındaki Fark Nedir?

Sonbahardan ayından çıkıp kış ayına girdiğimiz aylarda hepimizin başına geldiği bir olaydır grip ve nezle hastalığı. Kimimizin boğazı ağrır kimimiz hap sürur, burnunu çeker. Birçok olay sayabiliriz. Peki grip ve nezlenin arasındaki fark nedir ? Bunu hep birlikte inceleyelim. Öncelikle ortak özelliklerine bakalım.

Grip ve nezlenin ortak özelliği

İkisinde de burun akması, öksürük görünür. Bulaşma yolları aynıdır hava saçılan su damlacıkları hava yardımıyla karşıdaki kişiye bulaşabilir.

Grip ve nezlenin arasındaki farklılıklar

Grip daha ağır geçer nezleye göre. Grip enfeksiyonu daha yüksektir. Grip 7-9 gün arasında geçer nezle ise 2-4 gün arasında geçer. Gripte görünen belirtiler ateş, boğaz ağrısı, yataktan kalkamama, titreme, kaslarda ağrı, boğazda kuruma, halsizlik görünmektedir. Bazı bireylerde kusmada görünebilir. Nezle ise çocuklarda ve gençlerde yılda 10 kez görünebilir , bireylerde ise yılda 2-3 kez görünmektedir. Nezlede  görünen belirtiler burun akıntısı, hafif ateş, boğazda kaşınma (hafif ağrı), hafif baş ağrısı gözlenmektedir.

Grip ve nezlenin tedavisi

İki hastalığında farklı ilaçlar verilmektedir tabi bünyenize göre de değiştirmektedir. Biz buradan size ilaç tavsiye edemeyeceğiz fakat bol bol dinlenip vücudunuz direncini tekrar kazanmasını sağlayabilirsiniz. En önemlisi ise başta belirtmiştim kendinize göre ilaç ve özellikle antibiyotik kullanmayınız.

Sağlıcakla kalın 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir