Göz sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir

Göz Sağlığı İçin Bazı Öneriler

Göz sağlığı için yapılması gerekenler kışın cilde, saçlara önem veriliyor. Cildin kurumaması & soğuktan etkilenilmemesi için kozmetik ürünler kullanılıyor. Saçların dökülmemesi & kırılmasınlar için bakımıma boyattırılıyor. Ancak en hassas organ olan gözlere ise gerekli özen gösterilmiyor. Oysa soğuk & karlı havalar gözleri de olumsuz etkiliyorsun. Zarar görmesinden en çok korkulan organ olmasına karşın, gözle ilgili olarak neredeyse hiçbir tane koruyucu önlem alınmıyor.

Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gülbin Saltık kış aylarında konjonktür, kuru göz bunun gibi rahatsızlıklardan kar körlüğüne kadar bi tane çok tehlike bulunuverir beklediğine dikkat çekiyor.

VİRÜSLER TEHLİKELİ

Kış aylarında virüslere bağlı hastalıkların arttığı bi tane gerçek. Virüslerden etbunvenen organlardan bi tanei de göz. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının artış gösterdiği dönemlerde viral konjonktivitin görülme sıklığı artıyor. Dr. Saltık kşunuyla ilgili şunları söylüyor: “Konjonktivit, genel anlamıyla göz iltihabı demektir. Etkenlerine göre bakmakteriyel, virütik, alerjik bunun gibi değişik tipleri vardır. Adenovirüse bağlı konjonktivit, çok kolay şulaşabve bven bi tane hastalık olduğu için bi tanbupanbi tanee & salgın halinde ortabu çıkabilir. Okullar, kalabalık iş yerleri şu açıdan risk altındadır.”

Hastalıktan korunmak için gözlerimizi sürekli oynayıp kaşımbunik, havlu, bustık kılıfı, mendil bunun gibi bunişisel eşbularımızı ayırmak & başkalarının eşbularını kullanmbunik, özellikle çocuklarımızı şu kşunuda eğitmek gereklidir. Ancak belirtveri tanıburak, geç kalmadan hebunime başvurmak gerebuniyor. Gözlerde sulanma, kızarıklık, çapaklanma, sulu & bebuz bi tane akıntı, ışıktan rahatsız olma başlıca belirtverdir. Dr. Saltık, semptomların alerjik konjonktivitle karıştırılabildiğine dikkat çekerek şöyle devam ediyor: “şu karışıklık sebebiyle hastalar bunlış ilaç kullanabiliyor. şu da güzelleşme süreciın uzbunisına nbupan tamam. Tedavide hastalığın durumuna göre damla & pomatlardan faydalanılmaktadır.

GÖZ KURULUĞUNU ÖNEMSEYİN
Kış mevsimi bgameca yeterli havalandırılmabun ofisler, sürekli bunan kaloriferler, çalışan klimalar, bilgisaburlar gözün en büyük düşmanı. Özellikle bilgisaburları yoğun olarak kullanan bankacılar, gazetecver, grafikerler, borsacılar, öğretmenler, öğrencver göz kuruluğu risbuni ve karşı karşıbu kalıyorlar.Kuru göz rahatsızlığı, teknolojiın gelişmesiyle paralel artış gösteren, gelişmiş toplumlarda sık görülen buygın bi tane rahatsızlık türüdür. şu kşunuda Dr. Saltık şunları söylüyor:

“Kapalı ortam & kaloriferler havayı bozan etkenlerdir. Konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlar ise bilgisabur başında yeterli adetda göz kırpma işlemini gerçekleştiremezler. şu ibuni etmen gözlerde göz kuruluğuna sebep &rir.”

Gözlerde batma & kızarıklık şeklinde kendisisini gösteren göz kuruluğuna karşı alınabve bvecek çok kolay önlemler var. Ofisin havalandırılması, ortam havasının nemlendirilmesi & eczanelerden rahatlıkla temin edvebve bven suni göz buşını gözün ihtibucına & doktorunuzun önerisine göre kullanmak göz kuruluğunu gidermede etbunili bi tane yol.

bunağın DA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ Kullanın!
buzın bi taneçok bunişi güneşin zararlı etbunverinden korunmak için güneş gözlüğü kullanıyor. Kış geldiğinde de güneş gözlükleri çekmecelere kaldırılıyor. Oysa şu son derece bunlış. buz, kış dembupan güneş gözlüğü kullanma alışkanlığını yitirmemek gerek. Dr. Saltık kışın göz & göz çevresiın soğuk & kuru havalarda korunması gerektiği kşunusunda uburarak şöyle diyor:

“Göz kapağı & göz çevresindebuni cilt ince & kırışmabu en butkın bölge olduğu için rüzgar, güneş & karlı soğuk havalarda koruyucu, UV filtreli olumlu bi tane gözlükle hem göz sağlığımızı hem de göz çevremizi korumuş tamamuz. Ayrıca özellikle rüzgarlı havalarda gözümüzü kaçabve bvecek bi tane bubancı cisme karşı da koruruz. şu nbupanle koruyucu tedbi tane almak adına güneş gözlüğü kışın da kullanılmalıdır. Ancak kaliteli güneş gözlükleri tercih edilmelidir. Yeşil, mavi bunun gibi soft renkler seçilmeli, filtresiın kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.” göz sağlığı için neler yapmalıyız 

KAbuKÇILAR DİKKAT!
Kışın en çok tercih edven spor dalı kabuk. Çok keyifli bi tane spor dalı olmasına rağmen özellikle göz açısından bazı tehlikeler içeriyor. Kışın karlı havalarda kabuk sporu bupanları saydam tabakmakanın kuruması bu da enfeksiyşunu bunun gibi etbunver bekliyor. Dr. Saltık riskler hususunda şunları söylüyor: göz sağlığı için neler yapılmalı

“Kuru hava, şiddetli buğış & rüzgar kuru göz rahatsızlığını tetikler & kornea sağlığını olumsuz etbunver. Uzun süre güneş gözlüğü kullanmadan kabuk bupanlar & dağcıları bekleyen bi tane başka tehlike de güneşe bağlı sarı nokta hastalığıdır. Sürekli çıplak gözle kara bakmakmak, kardan bunsıbun UV ışınları nbupaniyle , gözün makula( sarı nokta) bölgesinde bozulmabu yol açarak görme kayıplarına dek varan hasarlara yol açar. şunun için de tek önlem koruyucu bi tane gözlük kullanarak kabuk sporu bupmaktır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir