Google Chrome Font-Face Rendering Problemi

Sayfalarımızda bilgisayarlarda yüklü olmayan yazı tiplerini kullanmak için eskiden Javascript ile çözüm bulabiliyorduk. Örneğin Cufon uygulaması buna örnekti. Onun öncesinde flash benzerinde bir takım uygulamalar kullanılıyordu. Son zamanlarda artık tamamı ile kullanılmaya başlandı. çevirici araçları arttı, kullanımı oldukça yaygınlaştı ve her web sayfasında bu metod yerini aldı. Bunların yanında Google, Google Fonts adlı uygulamasını yayına aldı. Barındırdığı yazı tipleri ile, web geliştiricilere büyük bir kolaylık sağladı. Bu uygulama ile aldığımız js veya css çıktısını, sayfamıza ekleyerek kullanmaya başladık.

Problemi

Dikkatinizi çekmiştir, bazı sayfalarda ve bazı zamanlarda Google Chrome fontları iyi derleyemiyor. Örneğin eskiden kullandığım Droid Sans, Open Sans gibi yazı tipleri, Chrome tarayıcısında hep pürüzlü görünüyordu. Başka bir bilgisayara geçtiğimde veya başka bir tarayıcıdan kontrol ettiğimde sorun görünmüyordu.

Örnekte görmüş olduğunuz üzere iki farklı tarayıcıda nasıl bir görünüm ortaya çıktığı ortada. Hatta renk farkı bile görünüyor gibi.

Google Chrome geliştirme sayfalarında bu sorunun Chrome’a ait olduğu söylensede ben diğer tarayıcılar da ve diğer bilgisayarlar da aynı sorunu yaşamıştım. Nasıl olduğunu bilmiyorum ama hep denk geldim bu soruna. O yüzden sorunun neden ve nasıl ortaya çıktığı konusunda pek bilgim yok.

Google Chrome için bu sorundan kurtulmanın yolu ise şöyle oluyormuş :

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir