Google Chart API ile QR Oluşturmak

Akıllı telefonları kullanarak, anında bilgi almaya olanak sağlayan  QR kodu son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Metro istasyonlarında, mağazalarda, avm’lerde her yerde karşımıza çıkmaktadır, bu sistem. Bize küçük bir telefonda tarattığımız kodu, url’ye veya herhangi bir bağlantıya çevirerek, url girmemize gerek kalmaz ve şifrelenmiş bağlantıya direkt ulaşırız. Akıllı telefonlarda bu sistemi çalıştıran özel programlar bulunmaktadır.

Bir web geliştiricisi olarak, şimdiye kadar kendi QR kodun nasıl oluşturulduğunu hep merak ederdim? ile, bir QR kodu oluşturmamız oldukça kolay.
Bizim yapacağımız uygulama, girdiğimiz veriler doğrultusunda bize otomatik olarak QR oluşturacak. Yani bir uygulamasının örneğini göreceğiz.

Başlayalım

Öncelikle; index. ve generator. adında 2 adet dosyası oluşturacağız. “index.” sayfasında kullanıcıların oluşturulacka olan QR kodunu görüntünün boyutunu,içeriğini vs. veri bilgilerinin girmesi için bir önyüz olacak. “generator.” dosyası ile Google Charts Api’sine bağlanıp veri alacağız.

index.php :

 

Gördüğünüz üzere kullanıcıların göreceği önyüzü oluşturduk. qrcode-frame ismine sahip iframe’i ile Google Chart Apı ile oluşturacağımız QR imajını önyüzde göstereceğiz.

generator.php :

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir