Facebook Pazarlama Stratejileri

’ta fanların (hayranların ya da taraftarların) dikkatini çekmek ve ilgilerini korumak için pazarlamacıların, eksantrik kampanyalar yaratmaları ya da bilindik tekniklere eşsiz bir yorum katmaları gerekmektedir. Aksi takdirde çabalarınız büyük ölçüde önemsenmeyecek ya da gönderileriniz fanlarınızın haber akışında hiç görülmeyecek veya boş bir saçmalık olarak değerlendirilecektir. Öyleyse yeni fanlar elde etmek, onları kendinize bağlamak ve sonuçta da satın almalarını sağlamak için nasıl pazarlama kampanyaları geliştirilebilir? Bu noktada yapılabilecek şey ’un viral özelliklerini içine alan stratejileri birleştirmektir. Tablo 4.1’de  Pazarlama stratejilerinden rastgele her bir kategoriden
bir pazarlama taktiğini seçilebilir ve yenilikçi bir pazarlama kampanyası için kombine edilebilir.

 

Örneğin her bir kategoriden şunları pazarlama stratejisi olarak seçersek:
• Fanlar: Fanlardan sizinle ilgili şeyleri paylaşmasını isteyin.
• Etkinlikler: Bir zaman limiti içinde oyuncuların belirli şeyleri satın almadan elde etmeyi denediği bir oyun olan Scavencer Hunt’a ev sahipliği yapın.
• Yarışmalar: Fan içeriğini (fotoğraflar) çok sayıda insana sunarak buna ilişkin olarak bir görevi tamamlamanın, bir problemi çözümenin vb. şeylerin yolunu bulmalarını isteyin.
• Paylaşma: Özellikle tutundurma amaçlı olarak ücretsiz bir ödül verin.
• Süreç Devamlılığı: Bir fotoğraf yarışması düzenleyin.
• İşbirliği: (Kendinize ya da meslektaşlarınıza ait) başka sitelerle bütünleşin.
• QR Kodlar: QR kod, hızlı yanıt kodu demektir. Scavencer Hunt ile ilgili ipuçlarına, yerlere ve bir haritaya bağlanmak için QR kodu kullanın.
• Reklamlar: Yarışmayı tutundurmak için reklam yapın. Scavencer Hunt kampanyası için tüm bunları birleştirirsek: Mobil aygıtlar için ipuçları göndermede QR kodlar kullanın, Google haritalar ve yerlere bağlantı kurun, kampanyayı blogunuz, Twitter ve LinkedIn üzerinde birleştirin, fanlardan Scavencer Hunt üzerindeki sitelerin fotoğraflarını sunmalarını isteyin ve bunun reklamla tutundurmasını yapın. Fanların çok başarılı bir Facebook tekniği olan oylamayla kazananı seçmelerine izin verin. Çünkü yarışma katılımcıları arkadaşlarından sayfanızı ziyaret
ederek oy vermelerini isterler. Bu tablodan teorik olarak 4 milyonun üzerinde farklı kampanya yaratmak mümkündür. Bu kadar çok kampanyaya ihtiyacınızın olmayacağı açıktır. Ancak kendinizden emin olursanız rakibinizin geçen hafta yaptığı yarışmanın aynısını sunmazsınız. Bu işi markanız için yapın. Her bir kategoriyi kullanmak zorunda değilsiniz ve eğer belirli bir teknik işiniz için uygun değil ise bir başkasını kullanın. Böylece endüstriniz için en yenilikçi Facebook pazarlamasının bazılarını üretebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir