EFT işlemi ve Havale işlemi Arasındaki Fark Nedir ?

Kısa adı EFT olan elektronik fon transferi, internet üzerinden veya banka gişelerinden gerçekleştirilir. Aynı bankalar arasında olduğu gibi farklı bankalar arasında da EFT işlemi yapılmaktadır. Bu işlem yapılırken ücret ödeyeceğinizi lütfen unutmayın. Havale işleminde ise aynı bankaya para transferi söz konusudur. Havale ücretsizdir ancak bazı bankalar farklı uygulama yapabilirler. Bankaların kendi ücret belirleme politikaları bulunmaktadır. Bu yüzden her bankada aynı işlem ücreti alınmaz. Bazı bankalar EFT yapılan paranın içinden bu miktarı düşmektedir.

havale-ve-eft-nedir-450x253

Resmi tatil günlerinde EFT işlemi gerçekleştiremezsiniz. Hafta içi 17:00 dan sonra yapılan işlemler bir sonraki iş günü alıcının hesabına aktarılır. Havale işlemini dilediğiniz saatte yapabilirsiniz ve anında alıcının hesabına para aktarılmaktadır. EFT de ki gibi süre sınırlaması bulunmaktadır.

Havale işleminin gerçekleşmesi için hesap sahibinin onayına ihtiyaç duyulmaktadır. EFT yaparken daha kısa sürede işleminizi gerçekleştirirken havale işlemi daha uzun sürmektedir ve sizden çok daha ayrıntılı bilgiler istenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir