Dişler Nasıl Fırçalanır En uygun Dış Fırçalama Yöntemi Nasıldır

Dişlerimizi korumak, dış eti hastalıklarını yakalanmamak, dişlerimiz de çürük istememek istiyorsak hepimizin bildiği günde 3 defa veya 2 defa dişlerimizi fırçalamak gerekmektedir. En uygun diş fırçanızı seçmeniz için doktor tavsiyesi önemlidir ama dişleriniz fırçalarken diş etiniz kanıyorsa yumuşak dış fırçası kullanmanız daha doğru olur. Ağız içinde kolay hareket ettirmek için ağzınızın yapısına göre almalısınız.

 

Dış parlatma tozlarını hekim önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Fazla kullanıldığında dış sağlığı açısından olumsuz nedenler olabilir.

 

Diş fırçalamasın da fırçanın duruş şekli dışındaki temel hareketler aynıdır: Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilir. Bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalandıktan sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür.

 

Diş fırçası 45 derecelik açı ile tutulur ve diş eti hizasından başlayarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yavaş yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

 

  1. Daha sonra dişlerin iç kısımları aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilmelidir.

 

  1. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.

 

Fırçalama işlemini hemen bitirmeyelim en az iki-üç dakika sürmesi gerekir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz.

 

Dış fırçanızı kimseyle paylaşmayın aile içinde olsa bile.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir