Çocukları Güneşten Korumanın Yolları Nelerdir

Daha çok yaz aylarında güneş ışınları dik geldiği zaman cilde zarar verebiliyor. Güneş ışınları dik geldiği saat 11.00 – 15.00 aralarıdır. Çocuğunuzu bu saatlerde dışarı çıkarmamaya özen gösterin. Çıkması gerekiyorsa da güneş ışınlarından koruyan kremler, spreyler sürmeyi özen gösterin. Yapılan bir yanlışlardan birisi ise yaz aylarında bulutlu günlerde güneş ışınları zarar vermez diye bilinmekte fakat durum böyle değil. Bulutlar UV ışınları geçiriyor yani bulutların arkasında kalan güneş cilt hastalıklarını tetikliyor. Çocuğunuzu Zararlı güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi sürdünüz bu güneşin altında saatlerde bekleteceğiniz anlamına gelmiyor bunun için ağaç gölgelerinde, şemsiye altında oturtmanız sağlık açınızdan iyi olacaktır.

Yaz mevsimine göre kıyafet seçiniz kalın kıyafet, koyu renkler seçerseniz çocuğunuz terleyip pişik olabilir veya cilt döküntülerinde yol açabilir. Açık kıyafetler güneş ışınlarından koruyacaktır.

Şapkada güneş ışınlarından koruyan önemli araçtır. Şapka seçimini geniş halkalı seçmelisiniz. Beysbol şapkalarına benzeyen önü açık şapkalar kulağı ve boynu korumazlar

UVB – UVA ışınlarından koruyan güneş gözlüğü taktırın. Ucuz güneş gözlüklerini hiç almayın yararından çok zararı var hiç taktırmasınız daha iyidir.

Güneş kremini yarım saat önceden sürün ki etkisi olsun. 2 saat sonra tekrar sürün çünkü krem etkisini yitirecektir.

6 aylık bebeklerin cildi hassas olduğu için krem fazla önerilmiyor bunun en iyi cevabını doktorunuz verecektir.

Çocuklarda güneş altında susuzluk olduğu zaman tansiyonu düşüp bayılabilirler (senkop) . 7-12 ay bebeklerin günlük sıvı tüketimi 800 ml – 3,5 su bardağı, 1-3 yaş arası olan çocuklar 5,5 su bardağı, 4-8 yaşa arası olanlar 7,5 su bardağı sıvı tüketmeleri tavsiye ediliyor. Bu miktarlar kısa sürede değil gün içerinde tüketmeleri gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir