Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 günümüz kadınları için vazgeçilmez olmuştur. İş hayatında ve günlük hayatta hemen hemen her kadın cilt bakımı yapmak ister. Ancak cilt bakımında da doğru ve yanlışlara dikkat etmek gerekir.

Yüzünüzü sık sık duru su ile yıkayın. Cilt bakımı için en önemli durum cildin temiz olmasıdır. Cildinizin belli bir pH seviyesine gelmesi için suyun temizliği ve derecesi oldukça önemlidir. Fakat sade su ile yapılan temizlik cilt bakımı için yeterli olmaz. Bu yüzden cildinize uygun bir tonik ile de günlük olarak cilt temizliğinizi yapmanız gerekmektedir.

Cilt bakımı için gece ve gündüz kremlerinizin farklı olması gerekmez. Bu farklılık tercihi kişisel ilgiye göre değişir. Cildiniz için kullandığınız bütün ürünlerde aşırıya kaçmamanız gerekmektedir. Kremlerinizi ve makyaj malzemelerinizi az kullanmaya özen gösterin. Böyle yaparak gözeneklerinizin açık kalmasını sağlar ve tıkanmasına engel olursunuz.

Cilt türleri arasında  her zaman daha çok işlem gerektirir. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin en büyük sorunu ciltte oluşan büyük gözenekler ve aknelerdir. Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler cilt bakımlarını maske ve serumlarla desteklemek zorundadırlar. Yağlı ciltler için iyi gelecek bir maske tarifi aşağıda bulunuyor:

1 tatlı kaşığı bal, 2 damla limon suyu, 1 çorba kaşığı süt. Hazırladığınız malzemeleri bir kaba koyarak karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinize uygulayın. Maske kuruyana kadar cildinizde durması gerekir. Kuruduktan sonra nemli bir bez yardımı ile maskeyi cildinizden temizleyin. 15 günde bir bu maskeyi uygulamanız yeterli olacaktır.

Kış aylarında en büyük sorunu yaşayan cilt tipi ise kuru ciltlerdir. Bu yüzden kuru ciltler daima nemlenmeye ihtiyaç duyarlar. Kuru cilt bakımında en önemli nokta cildi nasıl ve ne ile temizlediğinizdir.  için önemli olan bir diğer husus da nemlendirici maskelerdir. Aşağıda nemlendirici bir maske tarifi vereceğiz:

1 adet muz, 3 çay kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yoğurt. Muz ezilir ve bal ile yoğurt karıştırılır. Karışım krem kıvamına gelince cilde uygulanır ve 15 dakika bekletilerek temizlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir