Cildinizi Sıcaklardan Koruyun Evde Cilt Maskesi Yapımı

Havaların ısındığı ve güneşin kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde sağlığımıza ciddi anlamda dikkat etmeliyiz.

Geçenlerde bir haber kanalında izlediğim bir habere göre; “bu yıl kayıtlara geçmiş en sıcak yıllardan biri olabilir” diyordu uzmanlar… El Nino sıcak hava akımının bu yıl gerçekleşebileceğini söyleyen uzmanların tahminleri doğru çıkarsa gerçekten uzun ve sıcak bir yaz bizleri bekliyor!

Durum böyleyken sağlığımıza da her zamankinden daha da çok dikkat etmeliyiz. Özellikle hava şartlarından oldukça olumsuz etkilenen cildimize her zamankinden daha da önem göstermeliyiz.

Özellikle güneşin yakıp kavurduğu bu yaz aylarında, güneş altında çok fazla kalmamalı, cildimizi korumalı ve onu sürekli nemli tutmalıyız.

Gerek krem seçimlerimiz de, gerek ise cildimiz için hazırladığımız ne özen göstermeliyiz. Cildi yenileyecek ve nemlendirecek ürünler kullanmak ve sıcak yaz aylarında bol bol sıvı tüketmek bizi bir nebze olsun sıcaklardan ve güneşin olumsuz etkilerinden koruyacaktır.

Bu yazımızın devamında ise sizlere evde kolaylıkla yapabileceğiniz pratik maskesini anlatacağız.

“Cilt bakımına başlamadan önce cildinizi zeytinyağı ve tuz ile temizleyiniz. Bu bir tür peeling uygulamasıdır. 1 kaşık zeytinyağı ve 1 kaşık tuzu karıştırın ve bir pamuk ile oval hareketler ile yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 5 dakika sonra ılık su ile temizleyin.

Evde doğal bir cilt maskesi tarifi vermek gerekirse, bir kaseye 1 çorba kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı ezilmiş çörek otu, 1 limonun yarısın suyu ve bir yumurta sarısı ekleyin. Karıştırın ve yüzünüze yayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Hem cildiniz ışıltısını kazanacak hem de beslenecektir.

1 çorba kaşığı kaymak, 1 elma suyu ve 1 salatalık suyunu karıştırın ve yüzünüze pamuk yardımı ile yayın. 30 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. Bu uygulamadan sonra nemli, bebeksi, pürüzsüz bir cildiniz olacaktır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir