Bronşit Belirtileri Ve Tedavisi

Bronşit akciğerlerde görülen iltihaplanma sonrası oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığın iki çeşidi vardır birisi Akut bronşiti diğeri ise Kronik bronşittir. Akut bronşiti genellikle soğuk algınlığı ve viral enfeksiyonu sonucunda oluşmaktadır. Kronik bronşiti ise daha çok sigara içenlerde görülmektedir.

Akut Bronşitin Belirtileri

 

Akut bronşitinin birinci belirtisi öksürüktür bu öksürük kuru olarak görülür ama balgamlıda olabilir. Eğer çok fazla balgam varsa zatürreye kadar gidebilir bu yüzdende doktora başvurmanız önerilir. İkinci belirtisi ise hırıltılı solunumdur. Bunun sebebi balgam fazlalığıdır. Hırıltılı solunum aynı zamanda nefes darlığına yol açabilir.

 

Kronik Bronşitin Belirtileri

Kronik bronşit neredeyse akut bronşitinin belirtileriyle aynıdır sadece ek olarak fiziksel bir zorlanmada yani koşu, ağırlık kaldırma gibi unsurlarda daha da şiddetlenmeye başlar.

 

Tedavisi

Bronşitin tedavisi ise öksürüğü kesecek hap veya şurup, ağrı kesici ilaçlar, balgam sökücü ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Eğer sigara içiyorsa veya sigara dumanı olan ortamda duruyorsa sigarayı bırakması ve sigara olan ortamı terk etmesi önerilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir