Bilgisayarın zararları nedir

bilgisayarin-zararlari

Bilgisayar başında vakit geçirmek için çok fazla sebebimiz var: İş, iletişim, bilgi edinme, oyun, eğlence… Her ne sebeple olsun, her gün birkaç saatimizi mutlaka bilgisayarla geçiriyoruz. Hatta bazılarımız için bu süre günün yarısını bulup geçebiliyor bile. Bilgisayarın vazgeçilmez bir cihaz olduğu ve gittikçe hayatımıza daha fazla yerleşeceği, daha çok kullanılacağı kesin. Ancak şöyle bir gerçek var ki, uzun süreli bilgisayar kullanmak pek çok açıdan sağlık için zararlı.

Bilgisayarlarla günde 2 saatten fazla vakit geçiriyorsanız sağlığınızdan olmamak için bazı önlemler almanız gerekiyor. Aksi hâlde bilek, boyun, sırt, bel ve göz başka olmak üzere vücudunuzun birçok bölgesinde ağrılar ve hasarlar oluşabilir.

Biliyoruz ki ilk başta alışkanlıklarınızdan vazgeçmek zor gelecek, egzersizlere vakit ayırmak istemeyeceksiniz. Sahip olduğunuz ürünleri ergonomik ürünlerle değiştirmek de istemeyebilirsiniz ya da imkânınız olmayabilir. İşin doğrusu; ergonomik klavye, fare, koltuk gibi ürünler normalden biraz daha pahalıdır ama imkânınız varsa mutlaka bunlara yatırım yapmanızı öneriyoruz. Önerilerimizin tamamını uygulamanız ve her tülü ergonomik ürünü satın almanız elbette mümkün olmayacaktır, ama elinizden geldiği kadarını gerçekleştirmeniz sağlığınızı korumak açısından şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir