Bel Fıtığı Ameliyatı ve Önemi Egzersizleri

Her yıl yüz binlerce insan şüphesiyle hastahanelere başvurmaktadır. Tüm dünyada büyük bir saglık sorunu haline gelmiş olan insanların özel hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve büyük ölçüde yatağa bağlamaktadır. Bu rahatsızlığın bir çok nedeni vardır genellikle fazla kilolu olan insalarda görülmektedir ancak son zamanlarda bu insanların yanı sıra kas yapısı ve vücut direnci zayıf az kilolu insanlarda bel fıtıgına yakalanabilir.

Bu hastalığın teşhisi dogru yapılmaktadır zamanında tedavi edilirse kesinlikle başırılı sonuç vermektedir.Tedavi sürecinde kulaktan dolma bilgiler uygulanmamalıdır , bu bilgiler vücutta kalıcı hasarlar oluşturmaktadır. Hastalıgın kesin tedavi yöntemleri ilaç, fizik tedavi ve cerrahi yöntemler ile iyileştirilir. Bel fıtıgı olan kişiler genellikle cerrahi müdahale şartmış gibi düşünülür. Ancak bel fıtıgında bilinenin aksine, cerrahi müdehale ilk seçenek olmayabilir. Uzun süren ağrılar, idrar kaçırma, ayaklarda kuvvet kaybı gibi şikayetlerde mutlaka cerrahi işlem şarttır.

Bunların dışında günümüzde uygulanan yeni yöntemlerle bu hastalıkta görülen risk oranı en düşüge indirilmiştir.% 95 oranında mikro cerrahi ile yapılan müdehaleler başarıya ulaşmıştır. Yapılan cerrahi işlemin ardından hasta 3-4 hafta sonra normal işine ve yaşantısına geri dönebilmektedir. Bu tedavi sonrasında hastaya birçok görev düşmektedir. Bu hastalık omurganın dejeneratif hastalığıdır.

Herhangi bir ağırlıgı taşımanız gerekirse yükü simetrik olarak vücudunuza paylaştırdıktan sonra taşıyınız.Hafif dahi olsa yerden bir cisim alırken dizlerinizi kırınız ve çömelerek almanız sizi hastalıgı tekrar tetiklemekten uzak tutacaktır. Hergün en az 15 dakika yürümeniz hergün bu yürüme mesafenizi arttırmanız yararınıza olacaktır.Uzman doktorunuzun size vereceği egzersizleri aksatmadan yapınız. Çünkü düzenli egzersiz yapanlarda ağrının tekrarlaması daha seyrek görülmektedir.Kronik ağrısı olan hastalar hafif ağrılı dönemde bile egzersizlerden yararlanırlar. Son zamanlarda sıkca görülen bu hastalığa yakalandıgımızda kulaktan dolma bilgilerle tedaviye degil hemen bir uzman hekime danışarak tedaviye girmeli ilerde daha büyük acılar çekmeden kurtulmalıyız.

İlgili kelimeler:
kalp fitigi mail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir