Android telefonlar için MIUI

 yeni keşfettiğim, daha doğrusu yeni kullanmaya başladığım bir . OS kullanmaya ilk olarak HTC Wildfire S ile başlamıştım. Daha sonra geçen sen Samsung Galaxy S2 ile bu deneyimin keyfini yaşamaya başladım. ’in bana göre en güzel yanı, sistemi istediğimiz gibi değiştirebilmeye izin vermesidir. Ben kullandığım cihazı internet, sosyal medya-mail, konuşma ve mesajlaşma amaçlı kullanıyorum. Atom parçalama gibi bir işim olmadığı için en ufağından en büyüğüne hepsi işimi görecektir. Fakat root edip o telefonun herşeyini kurcalamak bana ayrı bir zevk veriyor. ’in en önemli özelliği açık kaynak sunulduğu için, geliştirilen rom ve yan uygulamalar ile telefonu istediğimiz şekilde özelleştirebilmemiz. Apple ürünü olan iPhone, kullanıcılara müthiş bir “kullanıcı deneyimi” ve “kolaylık” sağlasada, özelleştirebilmek mümkün değil ve her şey çok kısıtlı.

MIUI; bize neredeyse iPhone sunduğu “kullanıcı deneyimini” Android üstünde yaşatıyor. Bana göre Android telefonlar ICS ile yavaş yavaş kendi stilini yaratmaya başladı. HTC Sense arayüzü biraz başarılıydı ama hala telefonların ön yüzü tasarımdan ve kullanılabilirlikten son derece uzak olduğunu düşünmekteyim. Bu konuda elbet herkesin görüşleri farklıdır. Bugüne kadar telefonum için port edilmiş bir çok rom’u, çeşitli kernel’lar ile denedim fakat MIUI’nin vermiş olduğu kolaylığı bana sağlamadı.  Kullanım kolaylarını okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.

1- Rehber & SMS

Bize son derece kullanışlı bir rehber sunuluyor. Android’in kendi Rehber ve Telefon uygulaması bana son derece kullanışsınız geliyordu. Ve özellikle Telefon kısmı benim telefonumda son derece ağır çalışıyor ve arama yaparken çeşitli sorunlar ile karşılaşabiliyordum. Yani 2 çekirdek bir işlemci, neredeyse arama yapmadan önce donuyordu. Kapatma esnasında çeşitli sorunlar oluyor telefon kendine zor geliyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

MIUI’nin rehberinde hiçbir sorun yaşamıyorum. Herşey su gibi akıp gidiyor adeta. Apple’ın kullanıcılarına sunduğu “sorunsuz ürün” kavramını bize yaşatıyor diyebilirim.

SMS uygulaması yine son derece gelişmiş. Daha önce yine default sms uygulaması yerine, Go Sms Pro kullanıyordum. MIUI ile gelen mesajlaşma uygulaması son derece gelişmiş özelliklere ve sade bir arayüze sahip. Mesaj filtreleme, numara engelleme, imza, spam gibi çeşitli özellikleri bulunuyor.

2- Özelleştirme

İlk test ettiğimde barındırdığı özelliklere gerçekten şaşırdım. Bildirim çubuğundan, ikonlara, ana temalara, fontlara dahil herşeyi tek tek değiştirebilme imkanımız var. Kendi içerisinde özel bir uygulaması ile, hazırlanmış olan bir sürü tema paketine ulaşabiliyoruz. Özetle bir kaç işlem ile telefonumuzu baştan aşağıya değiştirebiliyoruz. Son derece minimal temaları bulunuyor.

Launcher değişikliği yapmak isteyebilirisiniz. Çünkü iPhone’da ki gibi tüm programlar ana ekranda bulunuyor ve ekran kaydırarak programlara ulaşabiliyoruz . Ben henüz alışamasamda gayet kolaylık sağlıyor bu şekilde olması. Yine istediğimizde bu ekranlara widget ekleyebiliyoruz.

3- Diğer Artıları

’dan bahsedeceksek, belki binlerce faydadan bahsedebiliriz. Ben uzatmak istemediğim için, tek bir başlık altında değinmek istiyorum.

  • Görsel arayüzün değiştirilebilmesi.
  • Son derece hızlı sayfa geçişleri ve sorunsuz kullanım imkanı.
  • Çok hızlı boot ediliyor, açılış ve kapanış hızlı.
  • Muhteşem bir notification bar bulunuyor. ICS’nin berbat bir notifaciton bar’ı bulunuyordu.
  • Birazcık iPhone havası bulunuyor.
  • Kilit ekranından tutun, ikonlara, menülere kadar herşeyini değiştirebiliyoruz.
  • Default Android yazılımı ile gelen telefonlarda ki donma, şebeke gibi sorunların hiçbirisi yok. Default yazılımlardan daha stabil gibi görünüyor.
  • Son derece gelişmiş bir güvenlik uygulaması var. Hangi programların internete erişip erişemeyeceğine, başlangıçta açılan programlara kadar herşeyi yönetmek elinizde.
  • Rom ile birlikte; anti-virus, file explorer, fener, pusula gibi işe yarayan araçlar geliyor.

İndirme Adresi ve İlgili Bağlantılar

http://www.miui.com/development.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir