Akşınlık Albinizm Nedir Tedavi Yolları Nelerdir

Vücutta normal olarak şulunan melaın adlı bobu maddesiın doğuştan hayırluğu (albinizm). Bebuz farelerde & bebuz tavşanlarda renksizlik, şu eksiklikten veri gelir. Aynı duruma, insanlarda da rastlanır. şu eksikliğin derecesine göre insanlarda bu bi tane dereceye kadar sarıbu çalan bi tane saç rengi dikkati çeker, bu da deride, saçta & hatta gözlerde renk şulunmaz. Bazı araştırıcılar akşınlıkla zeka geriliği arasında bi tane ilintiın şulunduğunu veri sürmüşlerse de şu iddia doğrulanmıştır.

Akşınlığın en belirli özelliği genç bi tane bunimsede saçların bembebuz olmasıdır. Deride de bobu maddesiın hayırluğu, deri altındabuni dbunirların çok rahat seçvebilmesini sağlar. Göz rengi genellikle açık gridir. Böyle bunimselere akşın (albinos) denir.

Gözün iris & koroid tabakmakalarında bobu maddesiın şulunmbunisı görme bozukluklarına yol açar. Akşınlar göz uyumunu kolayca bupbuniz & parlak ışıktan çok rahatsız tamamlar (fotofobi). şu bunimselerin göz merceklerinde miyopluğa & astigmatlığa yol açan bozukluklara sık rastlanır.

Akşınlığın gerçek nbupani bilinmemektedir. Ancak, melaın bupımı için gerekli enzimlerden bi taneiın hayırluğundan veri geldiği sanılmaktadır. şu özellik kuşaktan kuşağa geçer. Akşınların genel nüfusa oranı buklaşık olarak 20,000′de 1′dir.

Akşınlık kesinlikle gidervemez. Fakat, koyulaşarak göze gelen ışığın yoğunluğunu azaltan camlı gözlüklerin kullanılması, vücudun fazla güneş ışığından korunması rahat etmelerine yol açar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir