Aklınızdan geçenlere iyi düşünün

Gün boyunca aklınızdan neler geçtiğine şöyle bir göz atın. Düşüncelerinizin çeşitliliğine, niteliğine bir bakın. Kendinizi nefret, suçluluk,öfke,kıskançlık veya haset gibi olumsuz ve yıkıcı düşünceler içinde boğuşuyorken mi buluyorsunuz ? Bunlara hemen engel olun ve yerlerine tam aksi yani olumlu düşünceler koyun.

Eğer olumsuz düşüncelerden hemen kendinizi arındırmazsanız giderek büyür ve zihninizi tamamen kaplayarak daha yıkıcı olurlar. Düşünürken kendinize bir bakın yani dinleyin kendinizi. Belirli bir olay ortaya çıktığında, olumsuz düşünceler geliştirmek yönündeki eğiliminiz, çabanız sizi de şaşırtacak. Yapmanız gereken; asla olumsuz düşünmemeye karar verin. Kendinizi olumsuz düşünceler yolunda ilerlerken fark ettiğinizde hemen “BİR DAKİKA” ya da “DUR” deyip yerine olumlu düşünceler koyun.

Şimdi size bazı klasikleşmiş olumsuz düşünceler ve bunların olumlu şekle dönüştürülmesi ile ilgili birkaç örnek vereyim :

Kendine güvensizlik 

            Olumsuz

“Allah’ım, keşke bu akşamki davete ( davet, arkadaş ortamı,eğlence,düğün,dernek J vs)  gitmek zorunda olmasaydım. Yeni tanışacağım kimselere ne diyeceğimi nasıl davranacağımı bilmiyorum”

Olumlu

“Bu akşamki davete gidip yeni insanlarla tanışmayı dört gözle bekliyorum. İnsanları seviyorum ve iyi bir insanım, iyi sohbet eder, iyi dinlerim. İnsanlar benimle sohbet etmekten zevk alacaklar”

Mağdur durumda olmaktan vazgeçin 

            Olumsuz

“Patronum zam konusunda hala bir şey söylemedi. Çok sıkıntılıyım, çok kaygılıyım.

Olumlu

“İyi ve güvenilir bir çalışanım, alacağım zammı hak ettim. Patronuma karar vermesi için zaman vermiştim. Bugün güvenle gidip kararının ne olduğunu sorabilirim.”

Olumsuz Düşünceden Kaçının 

            Düşünürken önemli olan şey istediğiniz şeyleri düşünmenizdir, istemediğiniz şeyleri değil ! Yani bir konuda başarılı olmak isteyen bir insanın “başarısız olacağım” şeklinde düşünmesi ona hiç bir şey kazandırmaz, aksine kaybettirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir