Ağız ve diş bakımı nasıl yapılır

 

                                              DİŞ VE DİŞ ETİ SAĞLIĞININ ÖNEMİ

 

Yediğimiz yiyeceklerin sindirimi öncelikle ağzımızda sağlarız. Bunu dişlerimizle çiğneyerek ve ağız içinde bulunan sindirme sistemiyle sağlarız.Sindirimin ağızda başlamasını sağlaya bilmek için öncelikle diş ve diş eti sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Yediğimiz yiyecekleri sağlıklı bir şekilde önce ağzımızda sindirimini yapabilmemiz için küçük parçalar haline getirip o şekilde yutmamız gerekmektedir. Bunun içinde sağlıklı bir diş ve diş etine sahip olmamız gerekir.Bunu da yemeklerden sonra dişlerimizin bakımını yaparak sağlayabiliriz.Her yemekten sonra dişlerimizi temizlemeli ve ağız sağlığımıza dikkat etmeliyiz.Dişlerimizi sıkça fırçalamalı ve ağzımızı çalkalamalıyız.Bu sayede dişlerimizin arasına dolan ve rahatsızlık veren besin parçacıklarından kurtuluruz ve gün içerisinde oluşabilecek ağız kokusu ve rahatsızlık verici şeylerden kurtulmuş oluruz. Hiç birimiz arkadaş ortamımızda ağzımızın kokmasını ve arkadaşlarımızın bizden uzak durmasını istemeyiz.Öncelikle kendi sağlığımız daha sonrada bu gibi durumlardan kurtulmak için diş ve diş eti sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Ağzımızın kokup çevremizdeki gerek iş gerekse günlük yaşantımızda kimsenin bizden uzaklaşmasını istemiyorsak en az günde üç kez diş ve diş eti bakımımızı yapmalıyız. Sindirimimizin kolaylıkla sağlanması için dişlerimize ve diş etlerimize ihtiyaç duyarız.Sırf bu yüzden her gün diş ve diş eti sağlığımıza özen göstermeli ve diş bakımlarımızı aksatmamalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir