4 aylık bebek beslenmesi ve dikkat edilmesi gerekenler

Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olur Dikkat Edilmesi Konular

Bebeklerin doğumundan itibaren verilen anne sütü bebeği ileri ki yaşlarında zatürre gibi ishal gibi hastalıklara yakalanmazlar ve sağlıklı büyürler. İlk dört ayda normal beslenme olarak sadece bebeğe anne sütü verilir.

Bebekler doğduklarından itibaren sadece anne sütünü hazmedebildikleri için ilk dört ay kesintisiz anne sütü verilmelidir. Bu dönemlerde ek gıda verirseniz bebeğe, anne sütünden alacağı vitaminleri alamaz. Verilen ek gıdalar bebeğin anne sütünden yararlanmasını engeller. Bu dönemlerde ishal olursa bebeğiniz kaynatarak su verebilirsiniz. Günde altı defa altını ıslatan, altı defada beslenebilen bebekler anne sütünü tam olarak dengeli ve düzenli alıyor demektir. Bebeklere bu aylarında su verecek isek ishal gibi durumlarda, suyu kaynatarak veriniz.

Bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise çalışan anneler bebeklerini emziremedikleri için, sağdıkları sütlerini steril şişelerde, buzdolaplarında saklayarak stok yapabilirler ve altı ay saklayabilirler. Kısacası ilk dört ayda bebeğinize anne sütünden başka besin vermeyiniz.

İlgili kelimeler:
4 aylik bebek nasil bezlenir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir